Tuchola

Tuchola w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo kujawsko-pomorskie
Liczba ludności
13886
Powierzchnia
17,69 km2
Nr. kierunkowy
+48 52
Współrzędne
N:53.6
E:17.85
Herb
Herb Tucholi

Co warto zobaczyć w Tucholi?

Tuchola to miejscowość o niepowtarzalnym klimacie, mieszcząca się w północnej części Polski. To kraina borów, zieleni, jezior i niepowtarzalnych krajobrazów kaszubskich. Wszystkie rzeki uchodzą do dorzecza Wisły, a sama Tuchola ma bardzo rozbudowaną sieć wodną. Głównym elementem kształtującym piękno i wyjątkowość Tucholi są lasy – gęste, nieprzeparte bory, które obfitują w grzyby, leśne owoce i zwierzęta. To właśnie lasy stanowią główny element ekosystemu tucholskiego, to one składają się na Bory Tucholskie znane w całej Polsce, do których zjeżdżają turyści, by napawać się niezwykłym klimatem, który panuje wokół tychże lasów.

Tuchola jest najstarszym na Pomorzu miastem, przy okazji też stolicą Borów Tucholskich. To urokliwe małe miasteczko położone wokół wzgórz i pagórków, otoczone wieloma jeziorami i jeziorkami. Wokół Tucholi zlokalizowane są setki ośrodków wypoczynkowych dla turystów spragnionych ciszy i harmonii. Również agroturystyka jest tu bardzo rozwinięta – Tuchola jest rajem dla myśliwych, rolników i zbieraczy wszystkiego, co można znaleźć w głębokich tucholskich lasach. To stąd wywodzi się typowo kaszubska kuchnia obfitująca w potrawy z grzybów, ziemniaków i mięsa, które są głównymi składnikami pożywienia dla mieszkańców okolicznych miast. Sama Tuchola jest miasteczkiem niewielkim, niewiele się w nim zmieniło w ciągu ostatnich lat. Tak, jak była małym miastem nastawionym niemal wyłącznie na turystykę i zarobki głównie z tej strony, tak pozostała małym miasteczkiem. Rozwija się ono powoli, sukcesywnie, choć w nieznacznym stopniu. Mieszkańcy Tucholi mają to, czego turyści potrzebują najbardziej – przestrzeń, świeże powietrze, spokój i ciszę, szczególnie poza sezonem turystycznym.

Tuchola powstała prawdopodobnie przed wiekiem XIII, jednak właśnie z XIII wieku pochodzą pierwsze wzmianki o niej. Była ważnym ośrodkiem leżącym na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Prawa miejskie otrzymała w XIV wieku. Patronką miasta jest św. Małgorzata, która miała chronić mieszkańców Tucholi podczas najazdu, nakazując rzucać w najeźdźców chlebem, co miało pokazać im siłę i bogactwo mieszkańców, przez co wrogowie odstąpili od oblężenia. To najbardziej znana legenda, która nawiązuje do powstania miasta i czasów, w których zostało ono założone, czyli średniowiecza. Wówczas legendy tego typu powstawały, by wytłumaczyć pewne zjawiska, pozwolić mieszkańcom odnieść się do czegoś, czego nie potrafią zrozumieć. W legendach zawsze jest jednak ziarno prawdy, może więc rzeczywiście Tuchola została uznana przez najeźdźców z jakichś powodów za miasto bogate, którego nie warto atakować?

Podczas potopu szwedzkiego Tuchola uległa znacznemu zniszczeniu, wybuchł zamek, w którym składowano proch i amunicję. Dawna Tuchola upadła w 1781 roku po pożarze, z którego już się nie podniosła, jedynie mieszkańcy zdecydowali się pozostać w niej, miast przenosić się do innej dzielnicy, Rudzki Most.

Również i wędkarze odnajdą tam swój raj – wokół jest mnóstwo łowisk, jezior pełnych ryb słodkowodnych, organizowane są też wszelkiego rodzaju zawody wędkarskie, na które zjeżdżają pasjonaci z całego kraju. W całym regionie okoliczne zakłady pracy posiadają ośrodki wczasowe, do których jeżdżą na wypoczynek pracownicy tychże zakładów. To sprawia, że wszelkie ośrodki wczasowe są przepełnione turystami nie tylko z dalekich zakątków Polski, ale i z najbliższych okolic.

Wśród okolicznych zabytków należy wymienić fragment murów miejskich, z przełomu XIV i XV wieku. Ciekawym obiektem zabytkowym jest cmentarz jeńców z pierwszej wojny światowej, na planie prostokąta zwieńczony obeliskiem. Funkcjonuje tu jeszcze do dziś dziewiętnastowieczny kościół parafialny, zbudowany pierwotnie jako zbór ewangelicki. Dźwięk dzwonów, który z niego wypływa rozdzierając błogą ciszę jest jak przepiękna muzyka tego miasteczka, które, jak by się mogło wydawać – zatrzymało się w czasie.

Wśród ciekawszych wydarzeń w Tucholi należy wyróżnić Dni Borów Tucholskich, największą regionalną imprezę na Pomorzu. Wydarzenie to pokazuje przede wszystkim bogatą tradycję historyczną i kulturalną całego Pomorza. Pierwsza taka impreza odbyła się 31 sierpnia 1939 roku, początkowo jako Tydzień Borów Tucholskich, i tak wpisała się w historię regionu, że organizowana jest teraz co roku i zjeżdża na nią wielu turystów z okolic, a także z dalszych części Polski. Imprezy masowe takie jak Dni Borów Tucholskich to wielodniowe wydarzenie z różnymi atrakcjami, na które tak chętnie przybywa się, szczególnie mieszkając w okolicach.

Tuchola i okoliczne gospodarstwa agroturystyczne zachęcają do tego, by spędzić tam choć weekend w upalne lato. Można tam doskonale odpocząć, zakosztować regionalnej kuchni, odetchnąć świeżym powietrzem, a przede wszystkim zaznać spokoju i relaksu pośród ulubionych lasów, jezior i czerpiąc radość z uprawiania regionalnych sportów i rekreacji. Jest to obszar typowo kaszubski, toteż dominuje tutaj kaszubska kuchnia. Kuchnia Kaszub składa się głównie z tego, co można znaleźć w lesie, upolować, bądź w łatwy sposób wyhodować. Ziemie tutejsze niestety nie są zbyt dobre jeśli chodzi o rolnictwo, dlatego też mogłoby się wydawać, że kaszubska kuchnia jest bardzo uboga. Nic bardziej mylnego. Mieszkańcy Tucholi i okolic żywią się przede wszystkim rybami, ziemniakami, grzybami i mięsem, głównie dziczyzną. Trzeba przyznać, że grzyby i ryby to coś, co w innych regionach wydaje się być rarytasem, dlatego kaszubska kuchnia jest bardzo ceniona w całej Polsce. Jest nie tylko tania, łatwa w przyrządzeniu, ale także niezwykle smaczna i zdrowa.

Przebywając w Tucholi warto zakwaterować się w którymś z okolicznych gospodarstw agroturystycznych lub domków wczasowych, by móc spędzić tam niezapomniany urlop lub chociaż parę dni. Z pewnością każdy, kto zasmakuje w tucholskich borach będzie chciał przyjeżdżać tu częściej, choćby tylko dla specyficznego klimatu, który tu panuje. Powietrze tutaj jest rześkie, przyjemne, łatwo się nim oddycha, gdyż jest odpowiednio nawilżone, a poza tym bardzo natlenowane – to zasługa okolicznych lasów. Z pewnością więc kilkudniowy pobyt w Borach Tucholskich dobrze zrobi każdemu, kto potrzebuje zaczerpnąć świeżego powietrza, a wręcz wyleczyć się z płucnych dolegliwości.

Klimat panujący w Tucholi jest dość łagodny, ma niewielkie amplitudy temperatur. Lata są tu dużo przyjemniejsze niż w bardziej nasłonecznionych regionach Polski, a zimy nieco łagodniejsze ze względu na bliskość zbiorników wodnych. Warto więc oprócz upalnego lata spędzać tu na przykład jesień czy wiosnę, gdy jest nieco mniej turystów, a więc przyjemniej i swobodniej. Poza sezonem turyści mogą zaznać tu spokoju i ciszy, do których tak ucieka się z wielkich miast właśnie w te rejony.

Przyjeżdżając do Tucholi na wakacje warto korzystać z wszelkich atrakcji turystycznych, głównie zabytków i możliwości zwiedzania miasteczka, choć nie ma ich tu zbyt wielu. Z pewnością jednak koneserom historii i sztuki, a szczególnie folkloru, spodobają się one. Tuchola to skupisko kaszubskiej kultury i historii, tu można poznać historię regionu, jego kulturę, regionalną sztukę, a przede wszystkim niezwykły urok tego kaszubskiego miasteczka. Kaszubskie jeziora to temat wielu ludowych piosenek, które bardzo rozpowszechniły się w całej Polsce. Jeziora te to również możliwość uprawiania ulubionych sportów wodnych, szczególnie wędkarstwa i żeglugi.

Zgłoś błąd

W okolicy Tucholi

Miasta w pobliżu Tucholi

Tuchola - galeria zdjęć

Tuchola w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
13886
Powierzchnia
17,69 km2
Nr. kierunkowy
+48 52
Współrzędne
N:53.6
E:17.85

Tuchola - więcej informacji