Toruńskie Forty

Toruńskie Forty w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Toruńskie Forty - opis atrakcji

Wokół Torunia znaleźć można pozostałości pruskiej twierdzy z XIX w. Znajduje się tu ponad 200 różnorodnych dzieł obronnych, w tym 17 dobrze zachowanych fortów głównych. Większość z nich znajduje się obecnie w rękach wojska lub prywatnych, ale na Forcie IV działa trasa turystyczna i hostel.

Pierwsze fortyfikacje Torunia powstały w średniowieczu. Otaczały one Stare i Nowe Miasto. W XVII w. powstała twierdza bastionowa, która jednak na początku XIX w. była już znacząco zniszczona i przestarzała. Po kongresie wiedeńskim pruskie władze rozpoczęły budowę nadgranicznej twierdzy fortowej, a w 1872 r. przystąpiono do budowy klasycznej twierdzy pierścieniowej. Oprócz fortów głównych i pomocniczych powstały wówczas bramy, koszary, piekarnie, budynki administracji wojskowej, magazyny i inne obiekty pomocnicze.

Twierdza nie została poważnie naruszona podczas I wojny światowej i zostały przejęte przez wojsko polskie. Także po II wojnie światowej znajdowały się w rękach armii i stopniowo były demilitaryzowane. Wszystko to sprawiło, że ich stan zachowania jest bardzo dobry. Obecnie wszystkie forty główne i pomocnicze połączone są szlakiem fortecznym. Na część z nich można wejść samodzielnie, inne oglądać można jedynie z zewnątrz. Najbardziej atrakcyjny dla turystów jest Fort IV, w którym mieści się hostel oraz trasa turystyczna. Można ją zwiedzać w towarzystwie przewodnika.

Zgłoś błąd

Toruńskie Forty - galeria zdjęć

Toruńskie Forty na mapie

Toruńskie Forty cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Toruńskie Forty

Regiony w pobliżu Toruńskie Forty

Więcej informacji