Kraków

Kraków w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
759137
Powierzchnia
326,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 12
Współrzędne
N:50.064650
E:19.944980
Herb
Herb Krakowa

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Kraków to drugie co do wielkości miasto Polski o ponad tysiącletniej, bogatej historii. Była stolica Polski, królewski gród, ośrodek od lat skupiający polską i zagraniczną śmietankę artystyczną. Liczne legendy, stare uliczki i miejsca, których nie sposób ominąć sprawiają, że Kraków zyskuje miano jednego z najbardziej klimatycznych miast, do którego chce się wracać.

Tereny dzisiejszego Krakowa, gdy jeszcze nikomu nie śniła się nawet ta nazwa, zamieszkiwane były już w okresie Prehistorii. To właśnie tutaj wśród lasów i w bliskiej odległości od rzeki, na skrzyżowaniu rozwijających się szlaków handlowych osiedlać zaczęło się coraz więcej ludzi tworząc zalążek miasta. Jak podaje legenda jego założycielem był Krakus, którego córka, Wanda, rzuciła się w odmęty Wisły, by uniknąć wyjścia za mąż za niemieckiego rycerze, Rytygiera.

Kraków był ważnym ośrodkiem handlowym i bogatym grodem. Kiedy panowanie nad nim objął Mieszko I pozycja miasta zaczęła systematycznie rosnąć. Za czasów Bolesława Chrobrego rozpoczęto budowę Katedry Wawelskiej, będącej dzisiaj jednym z najpopularniejszych zabytków, nie tylko w skali miasta, ale również w skali kraju. W 1039 roku, dzięki Kazimierzowi odnowicielowi, Kraków stał się stolicą Polski. W XIII w. powstał Rynek Główny, jeden z największych europejskich rynków, główny ośrodek życia miasta – tak kilka wieków temu, jak i dzisiaj.

Kraków to miasto pełne atrakcji, zarówno w postaci licznych zabytków, jak i szerokiej oferty kulturalnej – począwszy od muzeów i teatrów, przez festiwale i koncerty, po artystyczne galerie.

Ruch turystyczny obsługiwany jest m. in. przez Port Lotniczy Kraków-Babice. Według Małopolskiej Organizacji Turystycznej w 2011 roku Kraków odwiedziło 1 628 830 turystów. Dla tak dużego ruchu turystycznego przygotowana jest dobrze rozbudowana baza hotelowa oraz noclegowa.

Zgłoś błąd

Dzielnice Krakowa

Atrakcje turystyczne i zabytki w Krakowie

Warto wiedzieć

W okolicy Krakowa

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Krakowa

Miasta w pobliżu Krakowa

Kraków - galeria zdjęć

Kraków w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
759137
Powierzchnia
326,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 12
Współrzędne
N:50.064650
E:19.944980

Kraków - więcej informacji