Kazimierz (Kraków)

Kraków w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
759137
Powierzchnia
326,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 12
Współrzędne
N:50.064650
E:19.944980
Herb
Herb Krakowa

Kazimierz (Kraków) - opis atrakcji

Kazimierz jest częścią Starego Miasta w Krakowie, która do II wojny światowej zamieszkiwana była w dużym stopniu przez Żydów. Obecnie jest to jedno z głównych centrów kultury w Krakowie, znane z klubów, barów, galerii i pracowni artystycznych oraz bujnego życia nocnego.

Do 1800 r. Kazimierz był osobnym miastem. Lokował je w połowie XIV w. Kazimierz Wielki na terenie dawnej wsi Bawół. W jego obrębie znajdowały się tak znane dziś zabytki Krakowa jak kościół na Skałce czy gotycki kościół św. Katarzyny.

Centralnym miejscem Kazimierza był plac Wolnica z budynkiem ratusza, w którym działa obecnie Muzeum Etnograficzne. W 1495 r. król Jan Olbracht osadził na terenie miasta Żydów, którzy wcześniej zamieszkiwali różne dzielnice Krakowa. Stało się tak z powodu narastających konfliktów między bankierami i kupcami chrześcijańskimi i żydowskimi. Z czasem obydwa miasta zaczęły coraz ściślej się do siebie zbliżać, aż w 1800 r. władze austriackie zdecydowały o ich połączeniu.

Na terenie Kazimierza zachowało się wiele zabytków kultury żydowskiej. Jest wśród nich aż siedem synagog, z których najważniejsze to XV wieczna Stara Synagoga, w której prezentowana jest ekspozycja judaików należąca do Muzeum Krakowa oraz czynne Synagogi Remu i Tempel. Na Kazimierzu znajduje się też Cmentarz Remuh nazywany też Starym Cmentarzem oraz Nowy Cmentarz Żydowski. Cmentarz Remuh zaliczany jest do najstarszych zachowanych kirkutów w Europie.

Kazimierz jest obecnie dzielnicą artystów, barów i restauracji oraz jedną z najważniejszych atrakcji Krakowa. Odbywa się tu każdego roku Festiwal Kultury Żydowskiej, który przyciąga do miasta tysiące turystów z kraju i ze świata.

Zgłoś błąd

Kazimierz (Kraków) - galeria zdjęć

Kazimierz (Kraków) na mapie

Kazimierz (Kraków) cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Kazimierz (Kraków)

Warto wiedzieć

Więcej informacji