Collegium Maius w Krakowie

Kraków w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
759137
Powierzchnia
326,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 12
Współrzędne
N:50.064650
E:19.944980
Herb
Herb Krakowa

Collegium Maius w Krakowie - opis atrakcji

Collegium Maius jest najstarszym budynkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego (w przeszłości Akademii Krakowskiej). Został zbudowany około 1400 r. podczas odnowienia Akademii przez Władysława Jagiełłę i jego żonę królową Jadwigę.

Jest to gotycki, ceglany budynek z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym krużgankiem Na pierwsze piętro prowadzą schody profesorskie, będące reprezentacyjnym wejściem do budynku. Wejście na dziedziniec, w którego centralnej części stoi studnia prowadzi przez gotycki portal. Obok zobaczyć można zegar z ruchomymi figurami królowej Jadwigi, króla Władysława Jagiełły, Jana z Kęt, Hugona Kołłątaja i Jana ze Skarbimierza. Przesuwają się one przed tarczą zegara o 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00 przy akompaniamencie pieśni Gaudeamus Igitur oraz XVI wiecznego utworu Jana z Lublina.

W budynku Collegium Maius działa Muzeum Uniwersytetu jagiellońskiego, w którym można oglądać przyrządy astronomiczne Mikołaja Kopernika, Globus Jagielloński, dawne przyrządy naukowe oraz kolekcję sztuki.

Zgłoś błąd

Collegium Maius w Krakowie - galeria zdjęć

Collegium Maius w Krakowie na mapie

Collegium Maius w Krakowie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Collegium Maius w Krakowie

Więcej informacji