Jaskinia Łokietka w Ojcowie

Ojców w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
235
Powierzchnia
9,71 km2
Nr. kierunkowy
12
Współrzędne
N:50.210000
E:19.82944450

Jaskinia Łokietka w Ojcowie - opis atrakcji

Grota Łokietka jest najbardziej znaną jaskinią na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to jaskinia szczelinowa znajdująca się zboczu Chełmowej Góry. Składa się z trzech głównych komór połączonych korytarzem. Łączna długość jej chodników wynosi 270 m.

Jest to jaskinia płytka, znajdująca się blisko pod powierzchnią ziemi. W części sal ze sklepienia zwieszają się korzenie drzew porastających zbocza Chełmowej Góry. Szata naciekowa jaskini jest bardzo uboga. Zachowała się jedynie w najbardziej niedostępnych jej częściach.

Nazwa jaskini związana jest z podaniem, jakoby miał się tu ukrywać w czasie walk o tron krakowski książę Władysław Łokietek, późniejszy król Polski. Z tego powodu poszczególne komory jaskini nazwano Salą Rycerską, Sypialnią oraz Kuchnią. Według legendy uciekającemu z Krakowa Łokietkowi życie uratował pająk, który zasnuł nicią wejście do jaskini, tak, że ścigający księcia rycerze Wacława III nie zorientowali się, że ktoś się w niej ukrył.

Jaskinia Łokietka udostępniona jest do zwiedzania. Przygotowano w niej trasę turystyczną oświetloną i wyposażoną w schodki i poręcze. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Zgłoś błąd

Jaskinia Łokietka w Ojcowie - galeria zdjęć

Jaskinia Łokietka w Ojcowie na mapie

Jaskinia Łokietka w Ojcowie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Jaskinia Łokietka w Ojcowie

Miasta w pobliżu Jaskinia Łokietka w Ojcowie

Regiony w pobliżu Jaskinia Łokietka w Ojcowie

Warto wiedzieć

Więcej informacji