Jura Krakowsko-Częstochowska

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Wyzyny Krakowsko-Częstochowskiej Hotele w Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej

Co warto zobaczyć w Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej?

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to obszar położony w południowej Polsce, tworzący pas około 100 km między Częstochową a Krakowem. Często spotykaną nazwą jest Jura Krakowsko-Częstochowska, Jura Krakowsko-Wieluńska bądź Jura Polska – pojęcie to obejmuje Wyżynę Krakowsko-Częstochowską oraz sąsiadującą z nią Wyżynę Wieluńską. Granice Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej wyznacza tzw. Brama Krakowska na południu i przełomowa dolina Warty na północy.
W wyniku zachodzących przez wieki procesów, na terenie tym ukształtowały się wyjątkowe formy wapiennych ostańców, wzgórza, jaskinie i doliny. Na skutek wycinania lasów powstała tu m.in. Pustynia Błędowska – największy w Polsce obszar występowania lotnych piasków. Wzniesienia Wyżyny osiągają wysokości do 515 m n.p.m. Swój bieg zaczyna tu wiele rzek, w tym Pilica, Warta, Biała i Czarna Przemsza oraz Prądnik.

Piękno krajobrazu czyni z Jury jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Okolice roją się od szlaków pieszych, konnych i rowerowych. Miejsce dla siebie znajdą też właściciele quadów. Zwolennicy spokojniejszych rozrywek mogą wybrać się np. nad Jezioro Porajskie. Poza tym wapienne skały jury są mekką dla miłośników wspinaczki skałkowej – znajdują się tu ściany o bardzo zróżnicowanych stopniach trudności. Tych, którzy lubią historię, z pewnością zainteresuje Szlak Orlich Gniazd. Rozciąga się od Krakowa, aż do samej Częstochowy i ma długość 156 km. Drugim popularnym szlakiem jest Szlak Warowni Jurajskich – 161 km od Rudawy do Mstowa. Nie można też oczywiście zapomnieć o dwóch największych miastach Wyżyny – Krakowie i Częstochowie. Obiektów do zwiedzania jest więc wiele, podobnie jak atrakcji turystycznych, a jeszcze więcej jest krajobrazów do podziwiania – wystarczy wspomnieć o tzw. dolinkach podkrakowskich, których szlaki są świetnymi propozycjami na rodzinne wycieczki i nie tylko. Jura to miejsce jakich mało w Polsce, o czym przekonać może się każdy kto zawita w te strony.

Zgłoś błąd

Mapa Wyzyny Krakowsko-Częstochowskiej

Miasta w Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej

Atrakcje turystyczne i zabytki w Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna