Pustynia Błędowska - opis atrakcji
Pustynia Błędowska jest największym w Polsce obszarem piasków lotnych. Obecnie jest to duża atrakcja turystyczna znajdująca się na pograniczu województw małopolskiego i śląskiego. Prowadzi przez nią żółty Szlak Pustynny, jest też wykorzystywana do organizacji imprez sportowych oraz ćwiczeń wojskowych.
Kształtowanie się pustyni rozpoczęło się w epoce lodowcowej. Zostały tu wówczas naniesione zwały piasków i żwirów, które wietrzały, a następnie podlegały przemieszczaniu przez wiatry. Po wzroście temperatur cały teren zaczął zarastać i aż do XIII w. rosły tu gęste lasy. Ich eksploatacja związana z wydobywaniem w pobliskim Olkuszu rud srebra, a następnie ołowiu doprowadziła do pustynnienia całego obszaru między Błędowem, a Kluczami. Jego ponowne zarastanie nastąpiło w drugiej połowie XX w., ale od kilkunastu lat prowadzone są intensywne prace nad powrotem do pustynnego krajobrazu, co w wielu miejscach przynosi efekty.
Pustynia podzielona jest na dwie części przez zieloną Dolinę Czarnej Przemszy. Prowadzi przez nią szlak pustynny, a na obrzeżach znajdują się punkty widokowe z tablicami edukacyjnymi. Najnowszym z nich, z dobrą infrastrukturą turystyczną jest Róża Wiatrów między Kluczami i Hutkami. Znajdują się tu pomosty, którymi można spacerować nad piaszczystymi terenami. Pustynię można też oglądać z dwóch wzniesień, Czubatki w Kluczach i Dąbrówki w Chechle, gdzie ustawiono tablice informacyjne.