Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Pustynia Błędowska - opis atrakcji

Pustynia Błędowska jest największym w Polsce obszarem piasków lotnych. Obecnie jest to duża atrakcja turystyczna znajdująca się na pograniczu województw małopolskiego i śląskiego. Prowadzi przez nią żółty Szlak Pustynny, jest też wykorzystywana do organizacji imprez sportowych oraz ćwiczeń wojskowych.
Kształtowanie się pustyni rozpoczęło się w epoce lodowcowej. Zostały tu wówczas naniesione zwały piasków i żwirów, które wietrzały, a następnie podlegały przemieszczaniu przez wiatry. Po wzroście temperatur cały teren zaczął zarastać i aż do XIII w. rosły tu gęste lasy. Ich eksploatacja związana z wydobywaniem w pobliskim Olkuszu rud srebra, a następnie ołowiu doprowadziła do pustynnienia całego obszaru między Błędowem, a Kluczami. Jego ponowne zarastanie nastąpiło w drugiej połowie XX w., ale od kilkunastu lat prowadzone są intensywne prace nad powrotem do pustynnego krajobrazu, co w wielu miejscach przynosi efekty.
Pustynia podzielona jest na dwie części przez zieloną Dolinę Czarnej Przemszy. Prowadzi przez nią szlak pustynny, a na obrzeżach znajdują się punkty widokowe z tablicami edukacyjnymi. Najnowszym z nich, z dobrą infrastrukturą turystyczną jest Róża Wiatrów między Kluczami i Hutkami. Znajdują się tu pomosty, którymi można spacerować nad piaszczystymi terenami. Pustynię można też oglądać z dwóch wzniesień, Czubatki w Kluczach i Dąbrówki w Chechle, gdzie ustawiono tablice informacyjne.

Zgłoś błąd

Pustynia Błędowska - galeria zdjęć

Pustynia Błędowska na mapie

Pustynia Błędowska cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Pustynia Błędowska

Miasta w pobliżu Pustynia Błędowska

Regiony w pobliżu Pustynia Błędowska

Więcej informacji