Województwo śląskie

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Województwa śląskiego Hotele w Województwie śląskim

Co warto zobaczyć w Województwie śląskim?

Województwo śląskie położone jest w południowo-zachodniej części Polski. Spośród innych województw wyróżnia go najwyższy stopień urbanizacji i gęstości zaludnienia – miasta leżące na Śląsku tworzą wielką aglomerację, ściśle ze sobą powiązaną, zarówno pod względem infrastruktury, jak i gospodarki. Choć województwo śląskie na pierwszy rzut oka wydawać może się mało atrakcyjne, wcale tak nie jest – na terenie Beskidu Śląskiego znaleźć można idealne warunki do uprawiania sportów zimowych, a także wiele baz wypadowych na szlaki turystyczne. Wbrew powszechnej opinii zwiedzać można również stare miasta i liczne zamki. Jako region bardzo mocny związany z przemysłem wydobywczym, Śląsk posiada w swojej ofercie możliwość zwiedzania skansenów górniczych, kopalni oraz muzeów. Do najpopularniejszych z nich należą m.in. Skansen podziemny „Guido”, Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach czy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, będące miejscem wyjątkowym na skalę całego kraju.

Mimo tego, że gęsta zabudowa miejska województwa śląskiego kojarzy się głównie z kopalniami i zakładami przemysłowymi, można znaleźć miejsca, które pozwalają na aktywny wypoczynek na łonie przyrody. Z miast Górnego Śląska z łatwością da się dotrzeć w okolice Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, słynącej z malowniczych krajobrazów i wielu różnorodnych szlaków turystycznych. Nieco dalej znajduje się pasmo Beskidów: Śląskiego, Żywieckiego i Małego, stanowiących atrakcyjny kontrast dla najsłynniejszego w naszym kraju okręgu przemysłowego. Zlokalizowane w obrębie miast rozległe tereny zielone i sztuczne akweny stwarzają bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych.

Śląsk słynie również z popularnych festiwali muzycznych, znanych w całej Polsce. Należą do nich m.in. Rawa Blues Festival, Off Festival, Mayday Festiwal i Festiwal Nowa Muzyka.

Na terenie województwa śląskiego zlokalizowany jest jeden z najpopularniejszych ośrodków kultu – Jasna Góra, będąca miejscem corocznych pielgrzymek ludzi nie tylko z Polski, ale również z całej Europy, a nawet z dalszych zakątków świata.

Zgłoś błąd

Mapa Województwa śląskiego

Miasta w Województwie śląskim

Atrakcje turystyczne i zabytki w Województwie śląskim

Opera Śląska

Kolejnym, niezwykle ważnym obiektem dla życia kulturalnego całego Górnego...
Opera Śląska

Szyb Krystyna

Szyb Krystyna, czyli zabytkowa i wybudowana z cegły wieża...
Szyb Krystyna

Miasta w pobliżu Województwo śląskie

Województwo śląskie - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna