Beskid Śląski

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Beskidu Śląskiego Hotele w Beskidzie Śląskim

Co warto zobaczyć w Beskidzie Śląskim?

Beskid Śląski jest najdalej na zachód wysuniętą częścią Beskidów na terenie Polski. Jest to grupa górska obejmująca dwa pasma: Czantorii Wielkiej oraz Baraniej Góry. Jego najwyższym szczytem jest wznoszące się nad Szczyrkiem Skrzyczne o wysokość 1257 m n.p.m. Są to góry dobrze zagospodarowane pod względem turystycznym, z licznymi szlakami pieszymi i schroniskami, a zimą działają tu ośrodki narciarskie oraz wytyczone są trasy do narciarstwa biegowego.

Beskid Śląski tworzą dwa pasma rozdzielone głęboką doliną Wisły. Po jej zachodniej stronie wznosi się Pasmo Czantorii z najwyższymi szczytami Czantorią Wielką i Stożkiem, a po stronie wschodniej Pasmo Baraniej Góry ze Skrzycznem, Baranią Górą, Klimczokiem oraz Szyndzielnią.

Pasmem Czantorii Wielkiej przebiega granica polsko- czeska, a stojąca na jej szczycie wieża widokowa znajduje się po czeskiej stronie granicy. Grzbiet jest długi i ma stosunkowo prosty przebieg, bez większych odgałęzień. Stoją tu dwa schroniska turystyczne, na Wielkim Stożku i pod Soszowem. Na Czantorię Wielką z Ustronia można wyjechać krzesełkową koleją linową.

Po drugiej stronie doliny Wisły znajduje się znacznie bardziej rozbudowane Pasmo Baraniej Góry. Jego najwyższym szczytem jest Skrzyczne, a równie znana jest Barania Góra, na zboczach której biją źródła Wisły. Pasmo to na Malinowskiej skale rozgałęzia się na dwa ramiona, z których zachodnie przez Przełęcz Salmopolską biegnie w kierunku Bielska- Białej i dwóch popularnych wśród turystów szczytów, Klimczoka i Szyndzielni. W paśmie tym znajduje się kilka znanych schronisk turystycznych, w tym na Przysłupie pod Baranią Górą, na Skrzycznem, Błatniej, Klimczoku i Szyndzielni.

Przez Beskid Śląski przebiega Główny Szlak Beskidzki oznakowany kolorem czerwonym. Ma on swój początek w Ustroniu, skąd najpierw wspina się na Równicę by następnie osiągnąć Czantorię Wielką, Stożek Wielki i przez Przełęcz Kubalonka przejść na Baranią Górę i stamtąd do Węgierskiej Górki na granicy z Beskidem Żywieckim. Oprócz niego, w Beskidzie Śląskim jest także wiele innych szlaków, którymi wejść można na wszystkie ważniejsze szczyty.

Beskid Śląski jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku zarówno letniego jak i zimowego. Głównymi miejscowościami turystycznymi są tu Wisła, Szczyrk, Istebna, Brenna oraz Koniaków. Ustroń jest miejscowością uzdrowiskową z kilkoma sanatoriami.

Do najważniejszych atrakcji Beskidu Śląskiego zaliczane są tutejsze szlaki piesze i widokowe szczyty. Na Baraniej Górze i Czantorii Wielkiej stoją wieże widokowe. Bardzo atrakcyjny jest źródliskowy rejon Wisły z Kaskadami Rodła, do którego można dojść niebieskim szlakiem z miejscowości Wisła. Na obrzeżach regionu, w rejonie Istebnej znajduje się trój styk granic Polski, Czech i Słowacji. Z kolei Koniaków słynie z wyrobu koronek.

Zimą w regionie działa kilka dużych ośrodków narciarskich. Największe ich nagromadzenie znajduje się w Szczyrku na zboczach Skrzycznego i Małego Skrzycznego oraz w Wiśle i Brennej. W Wiśle znajduje się ponadto duża skocznia narciarska, na której rozgrywane są zawody Pucharu Świata.

Zgłoś błąd

Mapa Beskidu Śląskiego

Miasta w Beskidzie Śląskim

Atrakcje turystyczne i zabytki w Beskidzie Śląskim

Warto wiedzieć

Beskid Śląski - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna