Skrzyczne

Skrzyczne w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Skrzyczne - opis atrakcji

Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego i ma wysokość 1257 m n.p.m. Należy do Korony Gór Polski. Wznosi się nad popularną miejscowością wypoczynkową, Szczyrk. Jest popularnym celem wycieczek pieszych, a zimą na jego stokach działają trasy narciarskie należące do Centralnego Ośrodka Sportu.

Szczyt znajduje się w północno- wschodniej części pasma Baraniej Góry i sąsiaduje z mającym 1211 m n.p.m. Małym Skrzycznem. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gór w tej części Beskidów, dzięki bardzo stromym zboczom oraz nadajnikowi umieszczonemu na wierzchołku.

Na odsłoniętym szczycie Skrzycznego stoi schronisko turystyczne. Jest to dobry punkt widokowy na zachodnią cześć Beskidów, a także miejsce startu dla paralotniarzy. Można tu wjechać ze Szczyrku krzesełkową koleją linową. Zimą obsługuje ona także trasy zjazdowe należące do COS. Przez grzbiet Skrzycznego przebiega także szlak do narciarstwa biegowego. Na Skrzyczne można się też dostać wyjeżdżając koleją gondolową na Małe Skrzyczne, skąd prosty, prowadzący wywłaszczonym grzbietem szlak zielony wprowadza w ok. 20 min na główny wierzchołek.

Na Skrzyczne można dojść kilkoma szlakami pieszymi. Najczęściej wybieranym punktem startu jest Szczyrk. Prowadzą stąd na szczyt dwa szlaki- niebieski i zielony. Niebieski biegnie wzdłuż trasy kolejki linowej i wejście nim zajmuje ok. 1h 50 min. Z kolei szlak zielony przez zbocza Lanckorony jest nieco łagodniejszy, ale dłuższy. Podejście zajmuje nieco ponad 2 h. Na Skrzyczne można też wejść niebieskim szlakiem z miejscowości Ostre k. Twardorzeczki, co zajmuje ok. 2 h 15 min. Na południe ze Skrzycznego prowadzi zielony szlak w kierunku Małego Skrzycznego i Baraniej Góry. Pokonanie tej trasy zajmuje ok. 3 h 15 min.

Zgłoś błąd

Skrzyczne - galeria zdjęć

Skrzyczne na mapie

Skrzyczne cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Skrzyczne

Regiony w pobliżu Skrzyczne

Warto wiedzieć

Więcej informacji