Pilzno

Pilzno w pigułce

Kraj
Czechy
Liczba ludności
162537
Powierzchnia
137,66 km2
Nr. kierunkowy
37
Współrzędne
N:49.44
E:13.22
Herb
Herb Pilzna

Co warto zobaczyć w Pilźnie?

Pilzno jest czwartym pod względem wielkości miastem w Czechach. Leży w zachodniej części kraju, w kotlinie, w której zbiegają się potoki tworzące rzekę Berouka. Znane jest przede wszystkim jako ośrodek przemysłowy oraz siedziba największego czeskiego browaru Pilsner Urquell.

Pilzno zostało założone w 1295 r. z inicjatywy króla Wacława II. Leżało na skrzyżowaniu szlaków handlowych, co spowodowało, że niemal od razu zaczęło się bardzo szybko rozwijać. Wokół Rynku stanęły domy mieszczańskie oraz ratusz i katedra. Niemal równocześnie z nadaniem prawa miejskiego Wacław II zezwolił też mieszczanom na produkcję piwa. Już w kilkadziesiąt lat po założeniu miasta w Pilźnie działało kilka browarów, zaś w XVI w. było ich 26. W 1842 r. rada miejska wymusiła na drobnych producentach piwa decyzję o połączeniu w jeden browar. Tak powstał Pilsner Urquell, jeden z najbardziej znanych browarów świata. Jego siedziba udostępniana jest do zwiedzania. W mieście działa także Muzeum Browarnictwa połączone z możliwością zwiedzania miejskich podziemi. A te są bardzo rozległe. W związku z handlowym charakterem Pilzna konieczne były miejsca do przechowywania towarów. Od średniowiecza pod zabudową Rynku i okolic zaczęły więc powstawać wielopiętrowe systemy piwnic, z których część przetrwała do dziś. Ich fragmenty są udostępniane dla turystów.

W związku z handlowym charakterem miasta, od średniowiecza osiedlali się w Pilźnie Żydzi. Na przełomie XIX i XX w. była to jedna z największych społeczności żydowskich w Czechach, porównywana z praską. Tutejsi Żydzi należeli do różnych grup społecznych, a najbogatsi byli właścicielami fabryk i dużych biznesów. W dwudziestoleciu międzywojennym dla kilkunastu rodzin żydowskich lekarzy i przemysłowców, Adolf Loos zaprojektował modernistyczne apartamenty i mieszkania, które w dużym stopniu przetrwały do dziś i po renowacji udostępniane są do zwiedzania. Tworzą one niepowtarzalny szlak architektoniczny, a zastosowane w mieszkaniach rozwiązania fascynują ponadczasowością estetyczną i techniczną. Pamiątką po pilzneńskich Żydach jest także monumentalna Wielka Synagoga.

Dla Czechów Pilzno to także symbol ich przemysłu motoryzacyjnego. W XIX w. miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłu żelaznego, a swoją hutę otworzył tu Emil Skoda. W 1890 r. przekształcono ją w zakład produkujący na potrzeby armii, a następnie w fabrykę samochodów.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Pilźnie

W okolicy Pilzna

Pilzno - galeria zdjęć

Pilzno w pigułce

Kraj
Czechy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
162537
Powierzchnia
137,66 km2
Nr. kierunkowy
37
Współrzędne
N:49.44
E:13.22

Pilzno - więcej informacji