Wielka Synagoga w Pilźnie

Pilzno w pigułce

Kraj
Czechy
Liczba ludności
162537
Powierzchnia
137,66 km2
Nr. kierunkowy
37
Współrzędne
N:49.44
E:13.22
Herb
Herb Pilzna

Wielka Synagoga w Pilźnie - opis atrakcji

Wielka Synagoga została zbudowana w końcu XIX w. dla rozrastającej się i szybko bogacącej się społeczności żydowskiej Pilzna. Jest to budowla w stylu neoromańskim z elementami mauretańskimi. Wzniesiono ją na planie prostokąta, z kalenicowym, dwuspadowym dachem pokrytym kolorowymi dachówkami tworzącymi wzory. W fasadzie głównej znajdują się dwie wieże zwieńczone cebulastymi hełmami i gwiazdami Dawida, a także otoczona gwiazdą Dawida rozeta. Synagoga została poważnie zniszczona przez Niemców w okresie II wojny światowej, a po jej zakończeniu zwrócono ją gminie żydowskiej. Do połowy lat siedemdziesiątych wykorzystywana była w celach modlitewnych, ale gdy wielu tutejszych Żydów wyjechało do Izraela pozostawała opuszczona i niszczała.

Pod koniec XX w. budynek przejęło miasto i przystąpiło do remontu. Odrestaurowano wnętrze zachowując oryginalny, bogato rzeźbiony Aron-ha-Kodesz oraz polichromowane sklepienie i barwne witraże. Obecnie działa tu sala koncertowa oraz wystawowa, a w bocznym pomieszczeniu znajduje się sala modlitwy dla niewielkiej pilzneńskiej społeczności żydowskiej.

Zgłoś błąd

Wielka Synagoga w Pilźnie - galeria zdjęć

Wielka Synagoga w Pilźnie na mapie

Wielka Synagoga w Pilźnie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

Więcej informacji