Szlak architektoniczny Adolfa Loosa po Pilźnie - opis atrakcji
Na przełomie XIX i XX w. oraz w dwudziestoleciu międzywojennym Pilzno rozwijało się jako bardzo prężny ośrodek przemysłowy. Jednocześnie mieszkała tu duża społeczność żydowska, której istotną część stanowiła inteligencja, właściciele fabryk i dużych zakładów. Wybudowano w tym czasie wiele willi oraz nowych budynków mieszkalnych.
W dwudziestoleciu międzywojennym tutejsi bogaci Żydzi sprowadzili do zaprojektowania swoich mieszkań wybitnego austriackiego architekta i projektanta Adolfa Loosa. Projektował on domy i wnętrza mieszkalne m.in. w Wiedniu, Paryżu czy Pradze. Loos stworzył kilkanaście modernistycznych mieszkań, z których do dziś przetrwało osiem. Część z nich po renowacji została udostępniona zwiedzającym. Tworzą one niezwykły zespół architektoniczny pokazujący trendy panujące w designie dwudziestolecia międzywojennego.
Co ciekawe, wiele z zastosowanych w nich rozwiązań bardzo dobrze pasuje także do dzisiejszej architektury wnętrz. Trzy mieszkania na ulicach Bendova 10, Klatovska 12 i Husova 58 można też odwiedzić w ramach spacerów tematycznych z przewodnikiem.