Szlak architektoniczny Adolfa Loosa po Pilźnie

Pilzno w pigułce

Kraj
Czechy
Liczba ludności
162537
Powierzchnia
137,66 km2
Nr. kierunkowy
37
Współrzędne
N:49.44
E:13.22
Herb
Herb Pilzna

Szlak architektoniczny Adolfa Loosa po Pilźnie - opis atrakcji

Na przełomie XIX i XX w. oraz w dwudziestoleciu międzywojennym Pilzno rozwijało się jako bardzo prężny ośrodek przemysłowy. Jednocześnie mieszkała tu duża społeczność żydowska, której istotną część stanowiła inteligencja, właściciele fabryk i dużych zakładów. Wybudowano w tym czasie wiele willi oraz nowych budynków mieszkalnych.

W dwudziestoleciu międzywojennym tutejsi bogaci Żydzi sprowadzili do zaprojektowania swoich mieszkań wybitnego austriackiego architekta i projektanta Adolfa Loosa. Projektował on domy i wnętrza mieszkalne m.in. w Wiedniu, Paryżu czy Pradze. Loos stworzył kilkanaście modernistycznych mieszkań, z których do dziś przetrwało osiem. Część z nich po renowacji została udostępniona zwiedzającym. Tworzą one niezwykły zespół architektoniczny pokazujący trendy panujące w designie dwudziestolecia międzywojennego.

Co ciekawe, wiele z zastosowanych w nich rozwiązań bardzo dobrze pasuje także do dzisiejszej architektury wnętrz. Trzy mieszkania na ulicach Bendova 10, Klatovska 12 i Husova 58 można też odwiedzić w ramach spacerów tematycznych z przewodnikiem.

Zgłoś błąd

Szlak architektoniczny Adolfa Loosa po Pilźnie - galeria zdjęć

Szlak architektoniczny Adolfa Loosa po Pilźnie na mapie

Szlak architektoniczny Adolfa Loosa po Pilźnie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

Więcej informacji