Paryż

Paryż w pigułce

Kraj
Francja
Podział administracyjny
Île-de-France
Liczba ludności
2243833
Powierzchnia
105,4 km2
Nr. kierunkowy
14
Współrzędne
N:48.866667
E:2.35
Herb
Herb Paryża

Co warto zobaczyć w Paryżu?

Od czasów średniowiecznych Paryż uchodził za miasto, które wyznaczało trendy w dziedzinie nauki, kultury, sztuki ale także obyczajów. Zaliczane do najważniejszych miast na Starym Kontynencie nie straciło nigdy swojej tożsamości i stylu, będąc jednocześnie wzorem naśladowanym przez rosnące w siłę metropolie.

Paryż jest miastem niezwykle różnorodnym. Z jednej strony przypomina zlepek kilkudziesięciu mniejszych miasteczek, których mieszkańcy żyją swoim rytmem, w poszczególnych dzielnicach, z drugiej zaś to potężna metropolia przyjmująca każdego roku setki tysięcy turystów, którzy szybko się tu aklimatyzują i czują jakby mieszkali od dawna. Kontrastują ze sobą spacerowicze, bez pośpiechu snujący się po wąskich ulicach Montmartre’u czy Dzielnicy Łacińskiej oraz zabiegani w nowoczesnej dzielnicy La Defense. Do tego dosłownie wszędzie zobaczyć można wielojęzyczne grupy podziwiające paryskie osobliwości, zabytki i muzea.

A jest tu co oglądać. Paryż to miasto, którego nie da się poznać w jeden czy dwa dni. Nagromadzenie wspaniałych budowli na czele z potężną, gotycką katedrą Notre Dame czy klasycystycznym Panteonem, najcenniejszych muzeów i galerii na świecie, wśród których nie można pominąć Luwru, Muzeum d’Orsay oraz nowoczesnego Centrum Pompidou, podparyskich zamków i pałaców, z będącym niedoścignionym wzorem dla władców całej Europy Wersalem to dość by wypełnić szczelnie przynajmniej kilka dni. Nie można przy tym zapomnieć oczywiście o symbolu miasta czyli strzelającej w niebo stalowej konstrukcji Wieży Eiffla. A gdzie w tym wszystkim czas na zagłębienie się w paryskie zaułki, zajście do kawiarni, restauracji czy tak popularnej tu brasserie? Na spragnionych kulturalnych doznań czekają jeszcze sale koncertowe, kabarety i teatry.

Osią miasta jest Sekwana, wzdłuż której ciągną się oblegane przez spacerowiczów bulwary. Latem organizowana jest tu miejska plaża, która daje możliwość spędzenia czasu nad wodą i chwilowego zapomnienia, że znajduje się w centrum wielkiego miasta. Miejsce to zyskało sobie w ostatnich latach olbrzymią popularność zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Będąc w Paryżu nie można sobie odmówić przyjemności rejsu po Sekwanie, najlepiej wieczorem, kiedy wszystkie budowle zyskują wspaniałą iluminację, która wydobywa to, czego nie można dostrzec w pełnym świetle dnia.

Poznając Paryż warto także przeznaczyć czas na zakupy. Choć nie każdy może sobie pozwolić na zakup ubrań w renomowanych butikach znanych projektantów, to przyjrzenie się z bliska modelom znanym z wybiegów także ma swój urok. Paryż to jednak nie tylko moda, to także tysiące małych sklepików, w których dostać można bibeloty czy starocie. Antykwariaty, sklepy z używaną odzieżą a także pchle targi, z których najsłynniejszy odbywa się w każdy weekend w St-Ouen przyciągają nie mniejsze tłumy niż największe zabytki.

Zgłoś błąd

Dzielnice Paryża

Atrakcje turystyczne i zabytki w Paryżu

W okolicy Paryża

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Paryża

Miasta w pobliżu Paryża

Paryż - galeria zdjęć

Paryż w pigułce

Kraj
Francja
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2243833
Powierzchnia
105,4 km2
Nr. kierunkowy
14
Współrzędne
N:48.866667
E:2.35

Paryż - więcej informacji