Ojców

Ojców w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
235
Powierzchnia
9,71 km2
Nr. kierunkowy
12
Współrzędne
N:50.210000
E:19.82944450

Co warto zobaczyć w Ojcowie?

Ojców jest niewielką wsią w dolinie Prądnika. Znany jest przede wszystkim jako punkt startowy i baza wypadowa wycieczek po Ojcowskim Parku Narodowym, najmniejszym polskim parku narodowym. Jego malownicze otoczenie składające się z wapiennych skał, dolin potoków oraz widokowych wzgórz jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki aktywnej.

Ojców został założony w XIV w. Był początkowo osadą podległą zamkowi, której mieszkańcy wykonywali liczne obowiązki na jego rzecz. Zamek był także miejscem obronnym i mieszkający tu chłopi mieli obowiązek w razie wojny pomocy w obronie warowni.

Zmiana rolniczego charakteru wsi nastąpiła dopiero w XIX w. Wtedy to okryto walory Ojcowa jako miejscowości turystycznej i wypoczynkowej. Jej mikroklimat został uznany za zdrowotny i wkrótce zaczęli to przyjeżdżać pierwsi kuracjusze. Status uzdrowiska klimatycznego uzyskał Ojców jednak dopiero w 1929 r. W tym czasie dolina Prądnika była zbudowana drewnianymi willami w stylu szwajcarskim. Do dziś przetrwały nieliczne jej pozostałości.

Dziś Ojców to przede wszystkim miejsce odwiedzane ze względu na bliskość Ojcowskiego Parku Narodowego, Groty Łokietka i licznych szlaków pieszych. Jest tu kilka pensjonatów, działają bary i restauracje oraz sklepiki z pamiątkami.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Ojcowie

Warto wiedzieć

W okolicy Ojcowa

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Ojcowa

Miasta w pobliżu Ojcowa

Ojców - galeria zdjęć

Ojców w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
235
Powierzchnia
9,71 km2
Nr. kierunkowy
12
Współrzędne
N:50.210000
E:19.82944450

Ojców - więcej informacji