Co warto zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym?
Spośród 23 parków narodowych na terenie naszego kraju, najmniejszym ze wszystkich jest Ojcowski Park Narodowy. To obszar liczący sobie powierzchnię 2146 ha, podczas gdy, dla porównania, największych z parków, Biebrzański Park Narodowy, rozpościera się na terenie 59 223 ha.
Ojcowski Park Narodowy znajduje się w województwie małopolskim, a założony został dokładnie w 1956 roku. Obejmuje w znacznej mierze Wyżynę Krakowsko – Częstochowską, mianowicie Dolinę Prądnika oraz Dolinę Sąspowską. Symbolem parku, jako ciekawostka, jest nietoperz, nocek orzęsiony. Na terenie parku znaleźć można nie tylko przyrodę, ale również wiele ciekawych form architektonicznych, pomimo więc swoich niewielkich rozmiarów, Ojcowski Park Narodowy, stanowi niewątpliwie miejsce niesłychanie interesujące pod względem turystycznym.
Fauna i flora
Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego możemy się zetknąć z wieloma ciekawymi gatunkami roślin oraz zwierząt, jednakże zdecydowana większość z nich pozostaje pod stałą ochroną. Przyroda w znaczącym stopniu została tu ukształtowana w skutek działalności człowieka, a pierwsze wzmianki o takich działaniach można znaleźć już z okresu średniowiecza. Właśnie wówczas karczowano tu lasy, które następnie były przekształcane w łąki oraz murawy. Nieco później dokonywano tu również wielu odkryć archeologicznych, poznawano jaskinie oraz groty. Szczególnie piękna wydawała się być przede wszystkim Dolina Prądnika. Już od XIX wieku przyciągała ona turystów, którzy nie mogli się nadziwić jej wyjątkowym walorom przyrodniczym.
Pomimo tak wielu przeobrażeń, które zostały dokonane na skutek działalności ludzkiej, na terenie parku można się zetknąć z dość różnorodną fauną oraz florą. Spośród objętych ochroną roślin możemy wyróżnić między innymi takie gatunki, jak: brzoza ojcowska, kruszczyk błotny, gnidosz rozesłany, kosatka kielichowa, listera jajowata, rokitnik zwyczajny. Wśród zwierząt natomiast można tu spotkać chociażby sarny, zające, dziki, kuny leśne, borsuki, bobry oraz oczywiście nietoperze, zamieszkujące jaskinie znajdujące się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Miejsca warte polecenia
Chociaż Ojcowski Park Narodowy nie jest parkiem o dość dużym rozmiarze, to mimo to, na jego terenie można odnaleźć mnóstwo fascynujących miejsc. Szczególnie dużą popularnością wśród turystów wydają się cieszyć przede wszystkim liczne jaskinie. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się jaskinia Łokietka oraz jaskinia Ciemna. Są to groty udostępnione do zwiedzania dla turystów.
Szczególnie ciekawym miejscem wydają się być również ruiny zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie, które można zwiedzać w okresie od kwietnia do listopada. Na uwagę zasługuje również zamek znajdujący się w Pieskowej Skale, pochodzący z okresu późnego renesansu oraz pustelnia błogosławionej Salomei na Grodzisku. Ci, którzy będą mieć nieco więcej czasu, mogą również zobaczyć liczne formy skalne, w tym między innymi słynną Maczugę Herkulesa – zbudowaną z twardych, skalistych wapieni skałę w formie maczugi. Obok Maczugi Herkulesa prowadzi żółty szlak, z Pieskowej Skały, poprzez Dolinę Prądnika, aż do Ojcowa.
Informacje turystyczne dla odwiedzających
Za wejście na teren Ojcowskiego Parku Narodowego nie są pobierane opłaty. Zapłacić jednak będziemy musieli już za wstępy do jaskiń, a także do ruin zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie.
Szczególnie ciekawym miejscem na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, stworzonym z myślą o przybywających tu turystach, jest Ekspozycja Przyrodnicza, którą również można zwiedzić. Składa się ona z kilku sal, między innymi z sali geologicznej, jest tu także makieta całego parku Ojcowskiego, jest sala ze specjalną dioramą, w której to można obejrzeć unikatowe fotografie grzybów, drzew, krzewów, owadów oraz innych gatunków fauny oraz flory.
Ekspozycja Przyrodnicza odgrywa przede wszystkim ważną rolę w działalności edukacyjnej całego parku, stąd też można się tu natknąć na liczne wycieczki szkolne. Owe ekspozycje są tworzone już od 1965 roku, prezentując szereg zagadnień związanych z rzeźbą, geologią oraz przyrodą Ojcowskiego Parku Narodowego.