Bochnia

Bochnia w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
29992
Powierzchnia
29,9 km2
Nr. kierunkowy
14
Współrzędne
N:49.5808
E:20.2548
Herb
Herb Bochni

Co warto zobaczyć w Bochni?

Bochnia to niewielkie miasto leżące w sąsiedztwie Krakowa. Słynie przede wszystkim z jednej z najstarszych w Polsce kopalń soli, która wpisana jest na listę UNESCO. W ostatnich latach przybyło tu także kilka innych atrakcji, dzięki którym pobyt w Bochni można wydłużyć znacznie ponad 2 godziny przeznaczone na zwiedzanie kopalni.

Bochnia zaliczana jest do najstarszych miast w Małopolsce. Wzmianki o niej pojawiają się już pod koniec XII w., gdy Mikor Gryfita z Bochni podarował klasztorowi Bożogrobców z Miechowa sól pochodzących z tutejszych warzelni. Początkowo sól w Bochni pozyskiwano ze źródeł solankowych.

W 1248 r. Wierzbięta Gryfita odkrył tu złoża soli kamiennej. Wiąże się z tym faktem legenda o pierścieniu świętej Kingi. Kinga, córka węgierskiego króla Beli IV, przed swoim ślubem z Bolesławem Wstydliwym poprosiła ojca by w posagu dał jej kopalnię soli. Na znak przyjęcia daru wrzuciła swój pierścień do kopalni soli w Siedmiogrodzie. Do Polski zabrała ze sobą górników, którzy rozpoczęli poszukiwania. Sól odnaleźli w Bochni, a z pierwszą bryłą został ponoć wyciągnięty pierścień Kingi.

Dzięki złożom soli Bochnia rozkwitała jako miasto górnicze i handlowe. Jej złote czasy trwały do XVI w., kiedy to prowadzone rabunkowo wydobycie doprowadziło do wyczerpania się łatwo dostępnych złóż. Upadek pogłębiły nawiedzające Bochnię w następnych wiekach pożary, przemarsze wojsk i epidemie. Cały czas wydobywano sól, ale na znacznie mniejszą skalę, a handel nią nie przynosił już tak dużych dochodów jak w średniowieczu. Miasto ożywiło się nieco w XIX i na początku XX w., gdy doprowadzono do niego kolej, a w pobliżu zaczęły powstawać zakłady przemysłowe.

Dziś Bochnia to miasto powiatowe, które przyciąga każdego roku coraz więcej turystów. Otoczone jest malowniczymi wzgórzami Pogórza Wiśnickiego, przez które poprowadzono liczne szlaki piesze. W kopalni soli w Bochni oprócz trasy podziemnej działa także uzdrowisko. Organizowane są pobyty lecznicze. Na popularności kopalni zyskuje całe miasto, gdzie turyści spędzają coraz więcej czasu.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bochni

Warto wiedzieć

W okolicy Bochni

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Bochni

Miasta w pobliżu Bochni

Bochnia - galeria zdjęć

Bochnia w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
29992
Powierzchnia
29,9 km2
Nr. kierunkowy
14
Współrzędne
N:49.5808
E:20.2548

Bochnia - więcej informacji