Kopalnia soli w Bochni

Bochnia w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
29992
Powierzchnia
29,9 km2
Nr. kierunkowy
14
Współrzędne
N:49.5808
E:20.2548
Herb
Herb Bochni

Kopalnia soli w Bochni - opis atrakcji

Najstarsza kopalnia soli w Polsce, działająca nieprzerwanie od 1251 do 1990 r. Obecnie pełni jedynie funkcje turystyczne i uzdrowiskowe. Jest wpisana na listę UNESCO. Złoża soli kamiennej odkryto w Bochni w 1248 r. Przez wieki tutejsze żupy należały do Korony i przynosiły Polsce duże dochody. Upadek ich znaczenia nastąpił w XVI w., ale pod koniec wieku XVIII sprowadzenie z Włoch inżynierowie dokonali koniecznych unowocześnień. Zgodnie z ich planami powstały nowe, wentylowane chodniki.

Złoża soli wyczerpały się w XX w. Po zamknięciu kopalni przystosowano ją do celów turystycznych. Pod ziemią uruchomiono trasę z multimedialną oprawą, która pokazuje historię kopalni oraz życie i pracę górników. Na trasie znajduje się przeprawa łodziami przez podziemne jezioro. Organizowane są także pobyty nocne- kopalnia dysponuje salą na około 200 miejsc noclegowych. W Komorze Ważyn znajduje się plac zabaw, boisko do gry w piłkę oraz zjeżdżalnia. Jest to miejsce, gdzie można prowadzić inhalacje za pomocą nasyconego roztworami soli powietrza. Przy kopalni działa także uzdrowisko specjalizujące się w leczeniu chorób układu oddechowego oraz reumatycznych.

Zgłoś błąd

Kopalnia soli w Bochni - galeria zdjęć

Kopalnia soli w Bochni na mapie

Adres:
ul. Solna 2, 32-700 Bochnia

Dane kontaktowe

14 615 36 00

Kopalnia soli w Bochni cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Kopalnia soli w Bochni

Miasta w pobliżu Kopalnia soli w Bochni

Regiony w pobliżu Kopalnia soli w Bochni

Więcej informacji