Zamek Królewski na Wawelu

Kraków w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
759137
Powierzchnia
326,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 12
Współrzędne
N:50.064650
E:19.944980
Herb
Herb Krakowa

Zamek Królewski na Wawelu - opis atrakcji

Zamek Królewski na Wawelu należy do najważniejszych zabytków Krakowa i Polski. Dawna siedziba polskich królów jest obecnie udostępniana do zwiedzania, a w skład kompleksu zamkowego wchodzi także Katedra Wawelska oraz znajdująca się pod wzgórzem grota nazywana Smoczą Jamą.

Zamek stoi na wzgórzu nad Wisłą. Miejsce to jako siedziba książęca, a następnie królewska wykorzystywane było już w X- XI w. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne, podczas których odkryto pozostałości romańskiej rezydencji.

Dzisiejszy wygląd Wawelu to efekt licznych przebudów, które przez 1000 lat prowadzono w obrębie wzgórza. Najbardziej przyczynił się do niego remont przeprowadzony w czasie panowania Zygmunta Starego. Wtedy to zamek zmienił się w pełną przepychu renesansową rezydencję. Z kolei duża część umocnień, które otaczają wzgórze to wynik prac austriackich inżynierów, którzy na przełomie XIX i XX w. włączyli Wawel do obiektów twierdzy Kraków.

Najbardziej charakterystyczną częścią Zamku na Wawelu jest dziedziniec zamkowy otoczony krużgankami. Przy zewnętrznych murach budowli wznoszą się baszty i wieże, takie jak Wieża Sobieskiego, Jordanka, Duńska czy Kurza Stopka. Są tu też ogrody zamkowe urządzone w stylu włoskim oraz katedra wawelska z grobami polskich królów.

Wnętrza Zamku udostępnione są do zwiedzania. Zachowały się one w bardzo dobrym stanie i są przykładem renesansowego i barokowego wystroju. Uwagę zwracają kasetony oraz pokrywające ściany arrasy oraz kurdybany. Turyści mogą zwiedzać Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, w tym Salę Senatorską, Poselską, Kaplicę Królewską czy Łożnicę Królewską, a także Prywatne Apartamenty Królewskie. Pozostałą część zamku zajmują ekspozycje Skarbca Koronnego, w którym prezentowany jest m.in. Szczerbiec, jedyne zachowane insygnium koronacyjne dynastii Piastów, Zbrojowni oraz wystawa Sztuka Wschodu zawierająca przedmioty orientalne pochodzące z kolekcji polskich władców.

Zgłoś błąd

Zamek Królewski na Wawelu - galeria zdjęć

Zamek Królewski na Wawelu na mapie

Adres:
ul. Wawel 5, 31-001 Kraków

Godziny otwarcia

9:30 – 17:00

Dane kontaktowe

12 422-51-55 wew. 219 informacja@wawel.edu.pl www.wawel.krakow.pl

Zamek Królewski na Wawelu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Zamek Królewski na Wawelu

Miasta w pobliżu Zamek Królewski na Wawelu

Regiony w pobliżu Zamek Królewski na Wawelu

Oceń to miejsce (2)

blank Travelin.pl
2013-06-24 14:00:19
2013-06-24 14:00:19
Co takiego wzbudza w Tobie "żal" Oliwia?
blank Oliwia Królik
2013-06-20 08:29:15
2013-06-20 08:29:15
żal

Więcej informacji