Zamek Królewski na Wawelu - opis atrakcji
Zamek Królewski na Wawelu należy do najważniejszych zabytków Krakowa i Polski. Dawna siedziba polskich królów jest obecnie udostępniana do zwiedzania, a w skład kompleksu zamkowego wchodzi także Katedra Wawelska oraz znajdująca się pod wzgórzem grota nazywana Smoczą Jamą.
Zamek stoi na wzgórzu nad Wisłą. Miejsce to jako siedziba książęca, a następnie królewska wykorzystywane było już w X- XI w. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne, podczas których odkryto pozostałości romańskiej rezydencji.
Dzisiejszy wygląd Wawelu to efekt licznych przebudów, które przez 1000 lat prowadzono w obrębie wzgórza. Najbardziej przyczynił się do niego remont przeprowadzony w czasie panowania Zygmunta Starego. Wtedy to zamek zmienił się w pełną przepychu renesansową rezydencję. Z kolei duża część umocnień, które otaczają wzgórze to wynik prac austriackich inżynierów, którzy na przełomie XIX i XX w. włączyli Wawel do obiektów twierdzy Kraków.
Najbardziej charakterystyczną częścią Zamku na Wawelu jest dziedziniec zamkowy otoczony krużgankami. Przy zewnętrznych murach budowli wznoszą się baszty i wieże, takie jak Wieża Sobieskiego, Jordanka, Duńska czy Kurza Stopka. Są tu też ogrody zamkowe urządzone w stylu włoskim oraz katedra wawelska z grobami polskich królów.
Wnętrza Zamku udostępnione są do zwiedzania. Zachowały się one w bardzo dobrym stanie i są przykładem renesansowego i barokowego wystroju. Uwagę zwracają kasetony oraz pokrywające ściany arrasy oraz kurdybany. Turyści mogą zwiedzać Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, w tym Salę Senatorską, Poselską, Kaplicę Królewską czy Łożnicę Królewską, a także Prywatne Apartamenty Królewskie. Pozostałą część zamku zajmują ekspozycje Skarbca Koronnego, w którym prezentowany jest m.in. Szczerbiec, jedyne zachowane insygnium koronacyjne dynastii Piastów, Zbrojowni oraz wystawa Sztuka Wschodu zawierająca przedmioty orientalne pochodzące z kolekcji polskich władców.