Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni - opis atrakcji
Muzeum założone w 1959 r. na bazie kolekcji zgromadzonej przez Stanisława Fischera, bocheńskiego społecznika, nauczyciela i regionalisty. Mieści się w późnobarokowym budynku dawnego klasztoru dominikanów. Jego zbiory obejmują trzy główne działy: historię, etnografię oraz sztukę.
Zbiory historyczne związane z dziejami Bochni od czasów najdawniejszych do współczesności. Szczególny nacisk położono na historię kopalni soli oraz związany z nią rozwój średniowiecznego miasta. Prezentowane są stare mapy, dokumenty miejskie, elementy wyposażenia domów, stroje i narzędzia górników oraz pamiątki z okresu II wojny światowej.
W dziale etnograficznym zgromadzono przykłady wyrobów sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego z okolic Bochni. Można tu także zobaczyć stroje ludowe, narzędzia i sprzęty domowe i rolnicze oraz ozdoby wykonywane z okazji różnych świąt.
Trzecim działem muzealnym jest kolekcja malarstwa. Wśród zgromadzonych obrazów można wyróżnić prac Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego czy Teodora Axentowicza.