Siedmiogród

Rumunia w pigułce

Flaga Rumunii
Oficjalna nazwa Rumunia (rum. România)
Stolica
Bukareszt
Waluta
1 lej = 100 bani (RON)
Język
rumuński
Liczba ludności
19 042 936
Powierzchnia
238 391m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Siedmiogrodu Hotele w Siedmiogrodzie

Co warto zobaczyć w Siedmiogrodzie?

Transylwania, nazywana także po polsku Siedmiogrodem jest jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów Rumunii. Ta, położona na zamkniętej ze wszystkich stron łańcuchami górskimi wyżynie kraina przez wieki była obszarem, na którym mieszały się wpływy ze wszystkich stron Europy. Dzięki temu powstałą tu niezwykła mieszanka kulturowa, której przejawy widoczne są do dziś.

Siedmiogród przez wieki wschodził w skład Królestwa Węgier. Tutaj także znajdowały się rodowe zamki węgierskich królów – Macieja Korwina czy Jana Zapolyi. Z Transylwanii wywodził się także jeden z największych polskich królów elekcyjnych, Stefan Batory. Tutaj także znajduje się najwspanialszy zamek dawnych Węgier czyli gotycka forteca w Hunedoarze.

Na krajobraz kulturowy regionu ogromny wpływ miała kolonizacja saska mająca miejsce w średniowieczu. Osadnicy z Saksonii zasiedlili tutejsze wsie i miasteczka przynosząc ze sobą model cywilizacyjny różniący się znacznie od lokalnego. Miejscowości przez nich założone do dziś odznaczają się regularną zabudową i uporządkowaniem. W wielu z nich oglądać można wspaniałe warowne kościoły, w których ludność chroniła się w razie najazdu. Siedem z nich, w tym kościoły w Biertanie, Prejmer i Viscrii wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wspaniałym świadectwem bogatej przeszłości Transylwanii są znajdujące się na jej terenie miasta. Zaliczane są one do ścisłej europejskiej czołówki. Stare Miasto w Sighisoarze wpisane jest na Listę UNESCO zaś Sybin pełnił w 2006 roku funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Na uwagę zasługują także Braszów, Targu Mures, Kluż Napoca czy Alba Iulia.

Transylwania kojarzona jest bardzo często z postacią Drakuli, którego pierwowzorem był jeden z tutejszych władców nazywany Vladem Palownikiem. Jego okrucieństwo obrosło legendą i sprawiło, że z czasem stał się synonimem wampira. Miejsca związane z postacią krwawego księcia należą do najczęściej odwiedzanych w całej Rumunii.

Poza najwyższej klasy zabytkami Transylwania pochwalić się może także pięknymi krajobrazami. Otaczające ja góry, Fogarasze, Bucegi, Piatra Craiului, Hasmas, Rodniańskie i wiele, wiele innych to idealne tereny do uprawiania wędrówek. Znajduje się tu także kilka ośrodków narciarskich a przejazdy krętymi górskimi drogami dostarczają mnóstwa emocji zmotoryzowanym turystom.

Zgłoś błąd

Mapa Siedmiogrodu

Miasta w Siedmiogrodzie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Siedmiogrodzie

Zamek w Branie

Postać Drakuli znana jest na całym świecie. Jej pierwowzorem...
Zamek w Branie

Siedmiogród - galeria zdjęć

Rumunia w pigułce

Flaga Rumunii
Oficjalna nazwa Rumunia (rum. România)
Stolica
Bukareszt
Waluta
1 lej = 100 bani (RON)
Język
rumuński
Liczba ludności
19 042 936
Powierzchnia
238 391m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika parlamentarna