Rumunia

Rumunia w pigułce

Flaga Rumunii
Oficjalna nazwa Rumunia (rum. România)
Stolica
Bukareszt
Waluta
1 lej = 100 bani (RON)
Język
rumuński
Liczba ludności
19 042 936
Powierzchnia
238 391m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Rumunii Hotele w Rumunii

Komunikacja & środki lokomocji w Rumunii

W Rumunii najlepiej rozwiniętym środkiem transportu jest kolej, która oferuje połączenia między wszystkimi najważniejszymi miejscowościami w całym kraju. Jej stan jest jednak często niezadowalający, co również zauważane jest w przypadku prędkości – potrzeba bardzo dużej cierpliwości, aby dostać się do zaplanowanego miejsca. Dobrym rozwiązaniem okazuje się natomiast podróż autobusem prywatnej linii, jednak trzeba liczyć się ze zdecydowanie większymi kosztami. Bardzo popularnym środkiem transportu jest także autostop, intensywnie praktykowany przez lokalnych mieszkańców. Kierowcy zatrzymują się bardzo chętnie, jednak w zamian za podwiezienie oczekują zapłaty równej cenie biletu autobusowego na danym odcinku.

Środki lokomocji na terenie Rumunii

Samochód
Podstawowym środkiem transportu w Rumunii jest samochód, którym można dostać się do każdego większego oraz mniejszego miasta. Warto mieć jednak na uwadze niezbyt atrakcyjny stan dróg lokalnych, które często okazują się wręcz nieprzejezdne oraz mentalność rumuńskich kierowców, znacząco przekraczających dozwoloną prędkość nawet na niebezpiecznych odcinkach drogi.

Rower
Ten środek transportu może być wykorzystywany w większych miastach, w których coraz liczniej powstają ścieżki rowerowe. Warto także wybrać się na wycieczkę rowerową przez góry, aby móc dostać się do tych miejsc, które nie są dostępne turystom wybierających inny sposób przemieszczania się po kraju.

Pociąg
Rumuńska kolej rozwinięta jest bardzo dobrze, jednak trzeba pamiętać o chaosie charakterystycznym dla tamtejszych pociągów oraz stacji kolejowych. Rozkłady często są nieaktualne, w związku z czym warto zaplanować zakup biletu o wiele wcześniej niż planowana data podróży.

Autostop
Bardzo popularnym środkiem transportu jest autostop, praktykowany przez lokalną ludność, przemieszczającą się z jednego punktu do drugiego. Kierowcy z reguły oczekują zapłaty równej wartości ceny biletu autobusowego na danym odcinku, jednak dla większości osób jest to atrakcyjna forma komunikacji, pozwalająca zaoszczędzić bardzo wiele czasu.

Zgłoś błąd

Rumunia w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Rumunia (rum. România)
Stolica
Bukareszt
Waluta
1 lej = 100 bani (RON)
Język
rumuński
Liczba ludności
19042936
Powierzchnia
2383912
Religia
prawosławie
Ustrój
republika parlamentarna

Rumunia - więcej informacji