Rumunia

Rumunia w pigułce

Flaga Rumunii
Oficjalna nazwa Rumunia (rum. România)
Stolica
Bukareszt
Waluta
1 lej = 100 bani (RON)
Język
rumuński
Liczba ludności
19 042 936
Powierzchnia
238 391m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Rumunii Hotele w Rumunii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Rumunii

Szczepienia
Obywatele Polski nie posiadają obowiązku szczepienia się przed przyjazdem do Rumunii.

Lekarstwa do zabrania
Wybór najważniejszych lekarstw zależy przede wszystkim od głównego celu towarzyszącemu osobom wybierającym się do Rumunii. Jadąc w góry, warto zaopatrzyć się w środki opatrunkowe oraz dezynfekujące, a także preparaty przeciwko komarom i innym insektom, podczas gdy nad morzem na pewno przydadzą się kremy z filtrem przeciwsłonecznym.
Dobrze jest dodatkowo wziąć ze sobą środki przeciwbólowe oraz przeciwbiegunkowe, które mogą przydać się w najmniej oczekiwanych sytuacjach, a także lekarstwa, które przyjmuje się na co dzień.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Rumunia uważana jest za kraj dość bezpieczny, jednak trzeba zachować czujność przede wszystkim podczas kontaktu z Cyganami, którym często zależy wyłącznie na kradzieży lub oszukaniu turysty. Warto jest dobrze zabezpieczyć swoje środki finansowe, rozmieszczając je chociażby w kilku kieszeniach, co utrudni zdobycie ich nastawionym na kradzież osobom.

Bardzo istotne jest także przeliczanie kursu walut oraz reszty otrzymanej po dokonaniu zakupów. Turyści w oczach mieszkańców Rumunii wciąż stanowią grupę ludzi, którą można oszukać z największym zyskiem.

Woda w kranie w większości miejsc w Rumunii (poza obszarami górskimi zajmującymi prawie jedną trzecią powierzchni kraju) nie nadaje się do picia i może wywołać nieprzyjemne komplikacje zdrowotne.

Decydując się na odpoczynek w otoczeniu przyrody, warto jest zaopatrzyć się w środki odpowiednie do danej okolicy. W górach, ze względu na dużą ilość komarów, należy stosować środki przeciwko nim, podczas gdy nad morzem oraz w miastach, przede wszystkim latem, na pewno przyda się krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Insekty
W Rumunii na każdym kroku można spotkać komary, które pojawiają się zarówno w górach, jak i nad morzem. Przed wyjazdem warto kupić środki przeciw nim, aby móc chociaż trochę zwiększyć swój komfort przebywając w otoczeniu rumuńskiej przyrody.

Podróżowanie z dziećmi
Jeżeli chodzi o podróżowanie z dziećmi, nie ma żadnych przeciwwskazań. Warto jest zabrać pociechy przede wszystkim nad Morze Czarne, gdzie znajdują się liczne punkty przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych.

W razie choroby
Przed przyjazdem do Rumunii dobrze jest zadbać o wykupienie ubezpieczenia, potrafiącego zagwarantować komfort psychiczny w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek choroby czy wypadku.

Wato mieć na uwadze fakt, że rumuńska służba zdrowia dla turystów darmowa jest tylko w przypadkach zagrażających ich życiu, a jej standard bardzo często jest o wiele niższy niż w Polsce. Mówi się nawet, że rumuńska służba zdrowia jest jedną z najgorszych wśród wszystkich krajów europejskich, zaraz po Łotwie oraz Bułgarii.

Nie ma jednak żadnego problemu ze znalezieniem aptek, w których można dostać najważniejsze środki przeciwbólowe, opatrunkowe czy przeciwzakaźne

Zgłoś błąd

Rumunia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Rumunia (rum. România)
Stolica
Bukareszt
Waluta
1 lej = 100 bani (RON)
Język
rumuński
Liczba ludności
19042936
Powierzchnia
2383912
Religia
prawosławie
Ustrój
republika parlamentarna

Rumunia - więcej informacji