Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Zamek Pieskowa Skała - opis atrakcji

Zamek Pieskowa Skała znajduje się na terenie wsi Sołuszowa niedaleko Ojcowa. Należy do Szlaku Orlich Gniazd i zaliczany jest do najpiękniejszych polskich zamków renesansowych. Obecnie udostępniany jest turystom i jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.
Pierwsze wzmianki o warowni w tym miejscu pochodzą z czasów Władysława Łokietka, ale jego właściwa historia rozpoczyna się w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. Niewielką strażnicę rozbudowano wtedy tworząc jeden z zamków strzegących granicy Polski i Śląska. Kolejny król, Ludwik Węgierski nadał zamek wraz z okolicznymi włościami rodzinie Szafrańców, która władała nim aż do początków XVII w. W okresie rządów Szafrańców warownia przeszła przemianę od budowli obronnej do renesansowej rezydencji. Dziedzictwem tych zmian jest m.in. arkadowy dziedziniec, piękna renesansowa loggia, wieża zegarowa i budynek bramny. Kolejny właściciel, Mikołaj Zebrzydowski otoczył rezydencję bastionami.

Okres świetności zamku zakończył się w XVII w. W późniejszych wiekach był zaniedbany i nie dokonywano w nim koniecznych napraw. Na początku XX w. został zakupiony przez Towarzystwo Akcyjne Pieskowa Skała z przeznaczaniem na pensjonat, a po II wojnie światowej utworzono tu muzeum.
Zamek jest niezwykle atrakcyjny zarówno jako budowla, jak i muzeum. Wstęp na dziedziniec i na taras widokowy jest bezpłatny, natomiast bilety obowiązują na zwiedzanie wystaw. Wśród najważniejszych elementów budowli są renesansowy dziedziniec z arkadami, loggia widokowa, którą doskonale widać z tarasu widokowego, piękne ogrody parterowe wzorowane na założeniu XVI wiecznym oraz bastiony. W zamkowych wnętrzach prezentowane są wystawy przedstawiające przemiany sztuki europejskiej od średniowiecza do dwudziestolecia międzywojennego, historię warowni i dzieje malarstwa angielskiego.

Zgłoś błąd

Zamek Pieskowa Skała - galeria zdjęć

Zamek Pieskowa Skała na mapie

Zamek Pieskowa Skała cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Zamek Pieskowa Skała

Miasta w pobliżu Zamek Pieskowa Skała

Regiony w pobliżu Zamek Pieskowa Skała

Warto wiedzieć

Więcej informacji