Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Szlak Orlich Gniazd - opis atrakcji

Szlak Orlich Gniazd jest pieszym szlakiem turystycznym o długości ponad 160 km łączącym Kraków z Częstochową i prowadzącym przez tereny Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Oznakowany jest kolorem czerwonym, a jego nazwa pochodzi od popularnego określenia średniowiecznych warowni wybudowanych za czasów Kazimierza Wielkiego na pograniczu ówczesnej Polski i Śląska. Dziś stojące na skałach, jak gniazda orłów, zamki są atrakcjami turystycznymi. W sąsiedztwie szlaku pieszego przebiega także rowerowy szlak Orlich Gniazd.

Orle Gniazda to popularne określenie średniowiecznych warowni, których budowę nakazał król Kazimierz Wielki na wypadek ataku ze strony Jana Luksemburskiego. Oprócz zamków królewskich obsadzonych przez urzędników w okolicy tej znajdowały się także zamki prywatne. Do naszych czasów przetrwały w bardzo różnym stanie, do najlepiej zachowanych należą: Zamek Ogrodzieniec, odbudowany zamek Bobolice, Zamek Tenczyn, Pieskowa Skała.
Na Szlaku Orlich Gniazd znajdują się zamki Korzkiew, Pieskowa Skała, Ojców, Rabsztyn, Bydlin, Smoleń, Bobolice, Mirów, Morsko, Ogrodzieniec, Pilica, Bydlin i Olsztyn. Oprócz historycznych warowni szlak oferuje też piękne krajobrazowo tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w tym Ojcowskiego Parku Narodowego.

Zgłoś błąd

Szlak Orlich Gniazd - galeria zdjęć

Szlak Orlich Gniazd na mapie

Szlak Orlich Gniazd cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Szlak Orlich Gniazd

Regiony w pobliżu Szlak Orlich Gniazd

Warto wiedzieć

Więcej informacji