Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu - opis atrakcji

Ruiny Zamku Ogrodzieniec znajdują się w Podzamczu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Należą do Szlaku Orlich Gniazd i są obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków na tym terenie. Ruiny wznoszą się na Górze Zamkowej, na wysokości 515 m n.p.m. Wkomponowane są w skały, co było celowym zabiegiem podczas wznoszenia warowni i dawało jej lepsze walory obronne. Obecnie zamek jest udostępniany dla turystów i poprowadzono tu trasę turystyczną, która pozwala zwiedzić całą warownię od piwnic po najwyższe piętra. Trasa jest opisana i wyposażona w tablice oraz strzałki pokazujące kierunek zwiedzania.
Historia zamku Ogrodzieniec sięga czasów Bolesława Krzywoustego. Już wówczas istniał tu drewniany gród, który za Kazimierza Wielkiego przebudowano na kamienny zamek. Kazimierz Wielki, a następnie Władysław Jagiełło przekazali opiekę nad warownią rodzinom szlacheckim. Przez wieki właścicielami Ogrodzieńca byli m.in. Pileccy, Włodkowice, Firlejowie i Bonerowie. Zamek był wkomponowany w otaczający teren, zbudowany na wzniesieniu wśród skał, co dawało lepsze możliwości obrony. Był też świetnym punktem obserwacyjnym i mógł służyć za strażnicę.
Ze względu na to, że Ogrodzieniec należy do najchętniej odwiedzanych na Jurze, w jego sąsiedztwie wyrosło wiele sklepików, barów oraz punktów usługowych. W sezonie turystycznym odbywają się tu pokazy rycerskie i imprezy plenerowe dla dzieci i dorosłych.

Zgłoś błąd

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu - galeria zdjęć

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu na mapie

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Miasta w pobliżu Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Regiony w pobliżu Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Warto wiedzieć

Więcej informacji