Zamek w Bobolicach

Zamek w Bobolicach w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Zamek w Bobolicach - opis atrakcji

Zamek w Bobolicach jest jedynym w pełni odbudowanym zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Udostępniany jest do zwiedzania i znajdują się w nim także pokoje gościnne. Znajduje się w rękach prywatnych, a jego rekonstrukcja dokonana na początku XXI w. budzi cały czas duże kontrowersje.
Warownia powstała za czasów Kazimierza Wielkiego i została przekazana przez króla Ludwika Węgierskiego w ręce Władysława Opolczyka. W kolejnych wiekach znajdowała się w rękach prywatnych i była z jednej strony budowlą obronną, strzegącą pogranicza polsko-śląskiego, z drugiej zaś rezydencją szlachecką. Upadek zamku nastąpił w czasie wojen XVII i XVIII w. Dzieła zniszczenia dopełniła miejscowa ludność i poszukiwacze skarbów, którzy działali tu w XIX w. Do naszych czasów zamek dotrwał w stanie ruiny. Pod koniec XX w. kupiła go rodzina Laseckich, która doprowadziła do odbudowy. Zamek w nowej postaci został otwarty dla zwiedzających w 2011 r. Choć nie zachowano jego historycznego wyglądu, a wiele zastosowanych rozwiązań budzi kontrowersje wśród historyków i architektów, to jest to obecnie jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd.

Zgłoś błąd

Zamek w Bobolicach - galeria zdjęć

Zamek w Bobolicach na mapie

Adres:
ul. , Bobolice

Zamek w Bobolicach cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Zamek w Bobolicach

Miasta w pobliżu Zamek w Bobolicach

Regiony w pobliżu Zamek w Bobolicach

Więcej informacji