Dolina Będkowska

Dolina Będkowska w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Dolina Będkowska - opis atrakcji

Dolina Będkowska wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Znajduje się na Wyżynie Olkuskiej i ma długość ok. 7 km. Zaliczana jest do najpiękniejszych na tym terenie i jest też bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Jej wlot znajduje się przy drodze nr 94 KrakówOlkusz, są też parkingi w Łączkach Kobylańskich, przy Brandysówce i Jaskini Łabajowej. W okolice doliny można dojechać z Krakowa autobusem miejskim nr 210 oraz dojść żółtym szlakiem z Będkowic.
Dolina, pomimo zagospodarowania turystycznego zachowała swoje naturalne piękno. Jej największą atrakcją są skalne wąwozy oraz ostańce, z których najbardziej znanym jest Dupa Słonia i Sokolica. Ta druga jest najwyższą skałą na całej Jurze. Dolina Będkowska jest świetnie znana wspinaczom, a tutejsze skałki już w dwudziestoleciu międzywojennym była miejscem ćwiczeń adeptów tego sportu. Dziś często można tu spotkać nie tylko indywidualnych wspinaczy, ale także zorganizowane obozy czy grupy szkoleniowe. W obrębie Doliny znajduje się też udostępniona dla turystów Jaskinia Nietoperzowa oraz ponad 100 innych jaskiń, grot i jam, które mogą penetrować jedynie speleolodzy. Ich badanie na własną rękę może okazać się niebezpieczne.
W centralnej części Doliny znajduje się gospodarstwo i restauracja Brandysówka, którego tradycje sięgają początku XX w. Działa tu także stacja Grupy Jurajskiej GOPR. Przepływający dnem potok Będkówka tworzy Wodospad Szum, zaś na wędkarzy czeka wydzielone łowisko.
Dolina Będkowska jest idealnym miejscem na niezbyt forsowną wycieczkę pieszą, także z małymi dziećmi bo do jej części da się dojść nawet z wózkiem, rowerową, uprawianie wspinaczki, a także różne inne formy rekreacji. Łatwy dojazd, wiele atrakcji czyni ją popularnym miejscem jednodniowych wycieczek mieszkańców Krakowa.

Zgłoś błąd

Dolina Będkowska - galeria zdjęć

Dolina Będkowska na mapie

Dolina Będkowska cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Dolina Będkowska

Miasta w pobliżu Dolina Będkowska

Regiony w pobliżu Dolina Będkowska

Więcej informacji