Rzeka Warta

Rzeka Warta
Autor: Kapitel, Licencja: Domena publiczna

Warta to trzecia co do długości rzeka w Polsce. Choć gdybyśmy policzyli jedynie te odcinki rzek, które znajdują się w granicach naszego kraju, to wyprzedziłaby Odrę na pozycji wicelidera. Jej źródła znajdują się w Kromołowie, przyłączonym obecnie do Zawiercia. Licząca 808 kilometrów rzeka uchodzi do Odry w Kostrzynie nad Odrą.

Warta to przede wszystkim rzeka nizinna, która jednak w swoim górnym biegu przełamuje się przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską tworząc malownicze przełomy. jej otoczenie jest tu urozmaicone, a sam bieg wartki i bystry. Im dalej od źródeł tym spokojniej toczy Warta swe wody. Warto tu odnotować, że jej brzegi są w przeważającej części nieuregulowane. Naturalne otoczenie stwarza możliwość bytowania licznym ptakom wodnym.

Najbardziej wartościowym z punktu widzenia przyrodniczego odcinkiem Warty jest jej dolny bieg. Znajdują się tu liczne obszary lęgowe oraz miejsca gniazdowania rzadkich gatunków ptaków. W 2001 roku w rejonie Słońska utworzono tu Park Narodowy Ujście Warty, który należy do europejskiej czołówki w dziedzinie terenów bytowania ptactwa wodnego i błotnego. Z tego też względu w dolnym brzegu Warty rozwija się turystyka przyrodnicza. Szczególną popularnością, jak na razie niestety głównie wśród turystów zagranicznych cieszą się wyprawy w celu podglądania życia awifauny tych terenów.

Warta stanowi także jeden z najpopularniejszych w Polsce szlaków kajakowych. Jest to szlak bezpieczny i przyjazny nawet początkującym adeptom kajakarstwa. Liczne przystanie oraz miejsca biwakowe zlokalizowane wzdłuż jej brzegów sprawiają, że każdego roku rzeka roi się od różnokolorowych czółen.

Mówiąc o znaczeniu turystycznym Warty nie sposób zapomnieć o znajdujących się na jej brzegach miastach. Nad główną rzeką Wielkopolski leży jej stolica, Poznań, którego znaczenia w historii i kulturze Polski nie da się przecenić. W górnym biegu na uwagę zasługuje Częstochowa, zaś w dolnym uwagę zwraca Kostrzyn nad Odrą z zachowaną w całkiem niezłym stanie pruską twierdzą.

Miasta nad Wartą:
Zawiercie
Częstochowa
Sieradz
Uniejów
Konin
Śrem
Puszczykowo
Poznań
Sieraków
Gorzów Wielkopolski
Santok
Słońsk
Kostrzyn nad Odrą

Atrakcje nad Wartą:
Park Narodowy Ujście Warty
Nadwarciański Park Krajobrazowy
Zbiornik zaporowy Jeziorsko
Wielka Pętla Wielkopolski
Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki
Wieża widokowa w Czmońcu
Mirowski Przełom Warty

Zobacz też

Zatoka Tuniska

Zatoka Morza Śródziemnego u północno-wschodnich wybrzeży Tunezji. Znajdują się tutaj jedne z najważniejszych miejskich...
Zatoka Tuniska

Jezioro Patos

Jezioro Patos położone jest w Ameryce Południowej w południowo- wschodniej Brazylii, w stanie Rio...
Jezioro Patos

Morze Wattowe

Morze Wattowe to akwen wodny, który pomimo nazwy do morza nie jest zaliczany, obejmuje...
Morze Wattowe

Jezioro Tanganika

Jezioro Tanganika to jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich, które znajduje się nie tylko na...
Jezioro Tanganika

Rzeka Arkansas

Arkansas, zaliczana do największych rzek Ameryki Północnej jest najważniejszym prawobrzeżnym dopływem Missisipi. Licząca przeszło...
Rzeka Arkansas

Jezioro Onega

Jezioro Onega, drugie co do wielkości jezioro w Europie, liczące prawie 10 tysięcy kilometrów...
Jezioro Onega