Planty krakowskie

Kraków w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
759137
Powierzchnia
326,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 12
Współrzędne
N:50.064650
E:19.944980
Herb
Herb Krakowa

Planty krakowskie - opis atrakcji

Planty są parkiem miejskim, który otacza Stare Miasto w Krakowie. Są zielonym pierścieniem dla centrum miasta i popularnym miejscem spacerowym zarówno dla krakowian, jak i turystów.

Park został założony na terenie, gdzie do początków XIX w. stały mury miejskie. Przed nimi znajdowała się zabagniona fosa, a cały teren był grząski i nieprzystępny dla spacerowiczów. W 1820 r. rozpoczęto tworzenie parku na miejscu splantowanym czyli wyrównanym. Stąd wzięła się nazwa Planty, która przetrwała do dziś.

Po zasypaniu dawnej fosy i niwelacji terenu wytyczono alejki i obsadzono teren drzewami takimi jak kasztanowce, jesiony, lipy czy klony oraz krzewami ozdobnymi. Całość podzielona została na 8 ogrodów oddzielonych od siebie głównymi ulicami wylotowymi ze Starego Miasta. W ciągu prawie 200 lat wśród zieleńców pojawiły się place zabaw dla dzieci, miejsca odpoczynku, altanki oraz liczne rzeźby. Planty, pomimo bliskości ruchliwego centrum Krakowa są oazą ciszy i spokoju i doskonałym miejscem na odpoczynek lub przerwę podczas zwiedzania.

Zgłoś błąd

Planty krakowskie - galeria zdjęć

Planty krakowskie na mapie

Planty krakowskie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Planty krakowskie

Więcej informacji