Morze Jońskie

Morze Jońskie
Autor: NormanEinstein, Licencja: CC-BY-SA

Morze Jońskie to część Morza Śródziemnego położone między południowo- zachodnią częścią Półwyspu Bałkańskiego (są to tereny Grecji i Południowej Albanii) a południowo- wschodnim wybrzeżem Półwyspu Apenińskiego oraz Sycylią, które wchodzą w skład terytorium włoskiego. Poprzez cieśninę Otranto łączy się z Morzem Adriatyckim, natomiast z zachodu dzięki cieśninie Meksykańskiej wpływa do Morza Tyrreńskiego. Kanał Korycki ze wschodniej części łączy Morze Jońskie z Morzem Egejskim. Całkowita powierzchnia Morza Jońskiego wynosi 169 tysięcy kilometrów kwadratowych. Średnia głębokość morza wynosi 2083 metrów, przy czym największa głębia, Calypso wynosi 5267 metrów.
Obszar Morza Jońskiego został podzielony na trzy części, które należą kolejno do Grecji, Włoszech i Albanii. Granica umowna przebiega wzdłuż linii łączącej przylądek Passero, znajdujący się na Sycylii z przylądkiem Tajnaron, na wyspie Peloponez. Morze Jońskie ma dobrze rozwiniętą linię brzegową. Na jej długości tworzą się liczne półwyspy i zatoki. Do największych zatok utworzonych wzdłuż wybrzeża morza można zaliczyć zatoki: Tarencką, Squillace, Ambrakijską, Pastraską, Koryncką, Kiparysyjską i Meseńską. Morze Jońskie to jedno z kolejnych mórz znajdujących się w pobliżu Morza Śródziemnomorskiego, którego wyspy tworzą archipelag. Na tych wodach utworzony został Archipelag Wysp Jońskich.
Wody Morzy Jońskiego są bardzo cenione przez rybaków, gdyż ze względu na dużą liczbę gatunków ryb, jak i ich ogromną populację, przybrzeżne miasta i wioski w dużym stopniu mogą rozwijać swoją gospodarkę, sprzedając wyłowione okazy na miejscowych rynkach lub rybacy, prowadzący bardziej rozbudowane rybołówstwo, mają możliwość eksportowania do innych krajów swoich cennych zdobyczy. Gatunki ryb najczęściej występujące w wodach Morza Jońskiego to sardynki, szproty, sardelki, makrele, tuńczyki, głowacze czy kalmary oraz małże.
Klimat obszaru Morza Jońskiego jest bardzo zróżnicowany w ciągu roku. Temperatury w miesiącach letnich mogą sięgać do 26- 29 stopni, najniższe to zazwyczaj około 20 stopni Celsjusza, natomiast temperatury w okresie zimowym nie wynoszą więcej niż 13 stopni. Dla wielu turystów klimat w okresie letnim jest idealny do spędzania długich dni na ciepłym piasku plaż nad morzem jak i w jego wodach, którego temperatury są idealne, aby doznać przyjemnej ochłody. Mianowicie temperatura wód Morza Jońskiego waha się od 16 do 18 lub nawet 20 stopni Celsjusza.

Miasta nad Morzem Jońskim:
Fasano
Brindisi
Lecce
Taranto
Potenza
Ciro Mariana
Crotone
Cosenza
Catanzaro
Vibo Valentina
Messina
Reggio Calabria
Acireale
Catania
Augusta
Siracusa
Avola
Pachino
Scicli
Gela
Ragusa
Kerkira
Pirgos
Arta
Patra
Zakinithos
Tripoli

Zobacz też

Hạ Long (zatoka)

Zatoka Ha Long stanowi obszar przekraczający 1,5 tysiąca km kwadratowych. Znajduje się w Zatoce...
Hạ Long (zatoka)

Morze Czarne

Morze Czarne jest jedną z coraz chętniej wybieranych przez naszych rodaków destynacji na letni...
Morze Czarne

Jezioro Bodeńskie

Nazwę jeziora kojarzą wszyscy, również ci, dla których geografia nigdy nie była mocnym przedmiotem...
Jezioro Bodeńskie

Morze Kaspijskie (jezioro)

Leżące w przeważającej większości w zachodniej Azji bezodpływowe Morze Kaspijskie to największe na świecie...
Morze Kaspijskie (jezioro)

Rzeka Arkansas

Arkansas, zaliczana do największych rzek Ameryki Północnej jest najważniejszym prawobrzeżnym dopływem Missisipi. Licząca przeszło...
Rzeka Arkansas

Rzeka Wisła

Wisła, rzeka, której żadnemu Polakowi przedstawiać nie trzeba. Nazywana Królową Polskich rzek, przecina kraj...
Rzeka Wisła