Morze Jońskie

Morze Jońskie
Autor: NormanEinstein, Licencja: CC-BY-SA

Morze Jońskie to część Morza Śródziemnego położone między południowo- zachodnią częścią Półwyspu Bałkańskiego (są to tereny Grecji i Południowej Albanii) a południowo- wschodnim wybrzeżem Półwyspu Apenińskiego oraz Sycylią, które wchodzą w skład terytorium włoskiego. Poprzez cieśninę Otranto łączy się z Morzem Adriatyckim, natomiast z zachodu dzięki cieśninie Meksykańskiej wpływa do Morza Tyrreńskiego. Kanał Korycki ze wschodniej części łączy Morze Jońskie z Morzem Egejskim. Całkowita powierzchnia Morza Jońskiego wynosi 169 tysięcy kilometrów kwadratowych. Średnia głębokość morza wynosi 2083 metrów, przy czym największa głębia, Calypso wynosi 5267 metrów.
Obszar Morza Jońskiego został podzielony na trzy części, które należą kolejno do Grecji, Włoszech i Albanii. Granica umowna przebiega wzdłuż linii łączącej przylądek Passero, znajdujący się na Sycylii z przylądkiem Tajnaron, na wyspie Peloponez. Morze Jońskie ma dobrze rozwiniętą linię brzegową. Na jej długości tworzą się liczne półwyspy i zatoki. Do największych zatok utworzonych wzdłuż wybrzeża morza można zaliczyć zatoki: Tarencką, Squillace, Ambrakijską, Pastraską, Koryncką, Kiparysyjską i Meseńską. Morze Jońskie to jedno z kolejnych mórz znajdujących się w pobliżu Morza Śródziemnomorskiego, którego wyspy tworzą archipelag. Na tych wodach utworzony został Archipelag Wysp Jońskich.
Wody Morzy Jońskiego są bardzo cenione przez rybaków, gdyż ze względu na dużą liczbę gatunków ryb, jak i ich ogromną populację, przybrzeżne miasta i wioski w dużym stopniu mogą rozwijać swoją gospodarkę, sprzedając wyłowione okazy na miejscowych rynkach lub rybacy, prowadzący bardziej rozbudowane rybołówstwo, mają możliwość eksportowania do innych krajów swoich cennych zdobyczy. Gatunki ryb najczęściej występujące w wodach Morza Jońskiego to sardynki, szproty, sardelki, makrele, tuńczyki, głowacze czy kalmary oraz małże.
Klimat obszaru Morza Jońskiego jest bardzo zróżnicowany w ciągu roku. Temperatury w miesiącach letnich mogą sięgać do 26- 29 stopni, najniższe to zazwyczaj około 20 stopni Celsjusza, natomiast temperatury w okresie zimowym nie wynoszą więcej niż 13 stopni. Dla wielu turystów klimat w okresie letnim jest idealny do spędzania długich dni na ciepłym piasku plaż nad morzem jak i w jego wodach, którego temperatury są idealne, aby doznać przyjemnej ochłody. Mianowicie temperatura wód Morza Jońskiego waha się od 16 do 18 lub nawet 20 stopni Celsjusza.

Miasta nad Morzem Jońskim:
Fasano
Brindisi
Lecce
Taranto
Potenza
Ciro Mariana
Crotone
Cosenza
Catanzaro
Vibo Valentina
Messina
Reggio Calabria
Acireale
Catania
Augusta
Siracusa
Avola
Pachino
Scicli
Gela
Ragusa
Kerkira
Pirgos
Arta
Patra
Zakinithos
Tripoli

Zobacz też

Morze Archipelagowe

Morze Archipelagowe to akwen morski znajdujący się między wybrzeżem Finlandii, dokładnie między Zatoką Botnicką...
Morze Archipelagowe

Jezioro Boeung Kak

Jezioro to jako miejsce do pływania nie należy do zbyt atrakcyjnych – bywa zanieczyszczone...
Jezioro Boeung Kak

Rzeka Oka

„Płynie, płynie Oka jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka”. Te słowa żołnierskiej piosenki śpiewanej...
Rzeka Oka

Morze Bismarcka

Morze Bismarcka jest znane również jako Morze Nowogwinejskie. Typ tego zbiornika wodnego to morze...
Morze Bismarcka

Lady Bird Lake

Jezioro to dawniej znane było pod nazwą Town Lake. Jest to zbiornik wodny na...
Lady Bird Lake

Bay of Islands

Bay of Islands to Zatoka Wysp, w której położone jest niewielkie miasto Russell. To...
Bay of Islands