Górny Śląsk

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Górnego Śląska Hotele w Górnym Śląsku

Co warto zobaczyć w Górnym Śląsku?

Horni Slezsko, Oberschlesien, albo Ślunsk. Nazw na określenie tego wyjątkowej krainy historycznej jest naprawdę wiele. Chociaż utożsamiamy ją głównie z terytorium Województwa Śląskiego, to musimy pamiętać, że swoim zasięgiem obejmuje także pewne tereny Republiki Czeskiej.

W roku 1999 snuto plany, aby połączyć polską część Górnego Śląska w jeden region administracyjny, ostatecznie jego większość przydzielona została jednak do województwa opolskiego, mniejsza część natomiast do województwa śląskiego (chodzi tutaj głównie o część południową oraz wschodnią).

Śląsk padał sporem podziałów administracyjnych także w przeszłości, od ponad tysiąca lat przekazywany był z rąk jednej nacji do drugiej, gdzie główny udział w tychże działąniach brali Polacy, Czesi oraz Niemcy. Od zakończenia drugiej wojny światowej, zdecydowana większość Górnego Śląska przyłączona została do Polski i nieprzerwanie jest jednym z najbardziej rozwiniętych pod względem przemysłowym, ale także kulturowym regionów naszego kraju.

Górny Śląsk to nie tylko niezrozumiała dla większości naszych rodaków gwara w setkach różnorodnych dialektów oraz kopalnie. Górny Śląsk to także dywersyfikacja kulturowa, silnie zakorzenione, rodzinne tradycje, wpajana od najmłodszych lat religijność, wyjątkowa architektura, wspaniałe zabytki i najbardziej zurbanizowane terytorium naszego kraju.

Chociaż przez wielu, Górny Śląsk utożsamiany jest z mieszaniną różnorodnych nacji i tradycji, to pierwsze zapiski, które wskazują na wyodrębniającą się etniczność Górnoślązaków, pochodzą jeszcze z dziewiątego wieku!

Szukając zapierających dech w piersiach widoków, wyjątkowych miejsc i przede wszystkim szczerych oraz gościnnych ludzi, niezaprzeczalnie powinieneś odwiedzić Śląsk – najbarwniejszy region naszego kraju!

Zgłoś błąd

Mapa Górnego Śląska

Miasta w Górnym Śląsku

Atrakcje turystyczne i zabytki w Górnym Śląsku

Górny Śląsk - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna