Bytom

Bytom w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo śląskie
Liczba ludności
175377
Powierzchnia
69,43 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 32
Współrzędne
N:50.348333
E:18.915556
Herb
Herb Bytomia

Co warto zobaczyć w Bytomiu?

Ciężko znaleźć bardziej Śląskie miasto na mapie niż Bytom. Nie dość, że leży w sercu Województwa Śląskiego, to dodatkowo zlokalizowany jest na Wyżynie Śląskiej, na terenach historycznego, Górnego Śląska oraz w samym centrum konurbacji górnośląskiej.
Chociaż przez wielu uważany za jedno z najbrzydszych miast wchodzących w skład GOP-u, to istniejący od 1254 roku i posiadający obecnie 180 tysięcy mieszkańców Bytom, jest niezwykle ważnym punktem całego regionu.
W złotych czasach działało tutaj jedenaście kopalń oraz dwie huty. Obecnie, jedyną czynną jest Bobrek-Centrum, zapasy węgla pod tym wysoce uprzemysłowionym miastem są jednak ogromne.
Mocno rozwinięty przemysł górniczy odcisnął swoje piętno na krajobrazie oraz architekturze Bytomia – brzydota łączy się tutaj z nowoczesną infrastrukturą, opuszczone i walące się budynki z przepięknymi zabytkami, nowoczesne osiedla, z osuwającymi się od szkód kopalnianych familokami, a w samym centrum znajdujemy miejsca przepiękne, jak i takie, które nocą omijamy szerokim łukiem.
O Bytomiu można powiedzieć naprawdę wiele i przypinanie mu z miejsca łatki brzydoty, jest po prostu nieuczciwe. Podobnie jak cały Górny Śląsk, Bytůń skrywać będzie w sobie wiele skarbów, które czekają na odkrycie. Najciekawsze i najbardziej interesujące z nich postaraliśmy się zebrać w poniższym artykule.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bytomiu

W okolicy Bytomia

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Bytomia

Miasta w pobliżu Bytomia

Bytom - galeria zdjęć

Bytom w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
175377
Powierzchnia
69,43 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 32
Współrzędne
N:50.348333
E:18.915556

Bytom - więcej informacji