Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo śląskie
Liczba ludności
60889
Powierzchnia
83,47 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 32
Współrzędne
N:50.45
E:18.866667
Herb
Herb Tarnowskich Gór

Co warto zobaczyć w Tarnowskich Górach?

Chociaż nazwa może sugerować coś innego, to Tarnowskie Góry, naprawdę niewiele wspólnego mają z górami. To śląskie, liczące sobie trochę ponad sześćdziesiąt tysięcy miasto, stanowi północny kraniec Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i niezaprzeczalnie jest jednym z najładniejszych i najbardziej klimatycznych ośrodków miejskich wchodzących w skład GOP-u.
Historia osadnictwa na terenach dzisiejszego miasta, od początku związana była z kopalniami cynku, ołowiu i przede wszystkim srebra. Według popularnej na tutejszych ziemiach legendy, pierwsza bryła wartościowego kruszcu, miała zostać znaleziona przez jednego z chłopów pracujących na pańskim polu w okolicach 1490 roku. To właśnie od prac wydobywczych wzięła się także straszliwie myląca dla przyjezdnych nazwa miasta, w języku staropolskim, słowo gory odnosiło się bowiem do kopalni (początkowy człon zaczerpnięty został natomiast od nazwy leżącej w sąsiedztwie wsi Tarnowice).
To właśnie dzięki kopalniom kruszcowym, Tarnowskie Góry mogły niezwykle szybko się rozwijać – pozwoliło to na otrzymanie statusu miasta w roku 1526, czyli niespełna 40 lat po tym, jak z ziemi wydobyta została pierwsza, legendarna gruda srebra. Chociaż dzisiaj, na terenie Tarnowskich Gór nie wydobywa się już srebra, ani innych szlachetnych metali, miasto w czasie swojej interesującej i około pięciuset letniej historii dorobiło się wyjątkowych zabytków oraz rozlicznych atrakcji, które godne polecenia są każdemu turyście!

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Tarnowskich Górach

W okolicy Tarnowskich Gór

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Tarnowskich Gór

Miasta w pobliżu Tarnowskich Gór

Tarnowskie Góry - galeria zdjęć

Tarnowskie Góry w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
60889
Powierzchnia
83,47 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 32
Współrzędne
N:50.45
E:18.866667

Tarnowskie Góry - więcej informacji