Uganda

Uganda w pigułce

Flaga Ugandy
Oficjalna nazwa Republika Ugandy (Republic of Uganda, Jamhuri ya Uganda)
Stolica
Kampala
Waluta
szyling ugandyjski (UGX)
Język
angielski, suahili
Liczba ludności
32 369 558
Powierzchnia
236 036m2
Religia
dominujące: protestantyzm, katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Ugandy Hotele w Ugandzie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Ugandzie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Uganda jest państwem leżącym we wschodniej Afryce, nad Jeziorem Wiktorii. Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność Ugandy zajmuje się przede wszystkim rolnictwem i hodowlą. Kraj jest słabo rozwinięty. Uganda jest jednym z najwyżej położonych państw Afryki – ponad 80% jej powierzchni obejmuje północno-zachodnia część Wyżyny Wschodnioafrykańskiej.

Kraj nie ma dostępu do morza (wschodnie granice Ugandy są oddalone o około 1000 km od Oceanu Indyjskiego), jednak na jego terytorium znajduje się wiele dużych zbiorników wodnych. Są to m.in. Jezioro Wiktorii, Jezioro Alberta i Jezioro Edwarda. W Ugandzie znajduje się ponad 30 obszarów chronionych, zajmujących łącznie około 8% powierzchni kraju. Są to między innymi parki narodowe Ruwenzori, Kabalega, Elgon, Kibale, Kidepo, Nimule i Bwindi.

Uganda znajduje się w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, z wyraźną porą suchą. Średnie temperatury w południowej części kraju to około 20 – 22 °C, a na północy 24 – 26 °C. Podczas pory suchej temperatury dochodzą do 29 °C.

W 1894 roku powstał protektorat Ugandy, w skład którego weszło 5 królestw: Ankole, Buganda, Bunyoro, Busoga i Toro. W roku 1962 Uganda uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii. Kilkanaście lat później doszło do konfliktu z Tanzanią. Uganda przegrała wojnę, czego konsekwencją było obalenie reżimu Idi Amina. Od 1987 roku w Ugandzie trwa rebelia, która prowadzona jest przez sfanatyzowaną Armię Bożego Oporu (LRA).

W Nyabyeya koło Masindi w Ugandzie, w latach czterdziestych XX wieku istniało brytyjskie osiedle dla części z 20 tysięcy Polaków (w dużej mierze dzieci), którzy przebywali w Afryce, po zesłaniu na Syberię i opuszczeniu terytorium ZSRR. Do dziś istnieje tam zbudowany przez Polaków kościół z 1943 roku oraz polski cmentarz.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Uganda - galeria zdjęć

Uganda w pigułce

Uganda
Oficjalna nazwa Republika Ugandy (Republic of Uganda, Jamhuri ya Uganda)
Stolica
Kampala
Waluta
szyling ugandyjski (UGX)
Język
angielski, suahili
Liczba ludności
32369558
Powierzchnia
2360362
Religia
dominujące: protestantyzm, katolicyzm
Ustrój
republika

Uganda - więcej informacji