Kair

Kair w pigułce

Kraj
Egipt
Liczba ludności
8035070
Powierzchnia
453 km2
Nr. kierunkowy
02
Współrzędne
N:30.05
E:31.233333

Co warto zobaczyć w Kairze?

Kair, stolica i największe miasto nie tylko Egiptu, ale również Afryki i Bliskiego Wschodu, położony jest nad Nilem. Stanowi największy ośrodek świata islamskiego – z tego względu często bywa nazywany „Miastem tysiąca minaretów”. W literackim języku arabskim Kair określa się mianem „al-Qahira”, które nawiązuje do arabskiej nazwy planety Mars – Qahir al-Falak, i dosłownie tłumaczone jest jako „zwycięska” (słowo „miasto” w języku arabskim jest rodzaju żeńskiego).

Historia Kairu sięga 150 roku p. n. e. – wtedy to na ziemiach, na których obecnie znajduje się miasto, powstał rzymski fort. Dzieje Kairu charakteryzują się niezwykłą burzliwością. Na przestrzeni ścierały się tutaj wpływy arabskie, tureckie, francuskie i angielskie. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta jest podbój Kairu przez wojska Napoleona w 1798r. Mimo tego, że francuska okupacja trwała niecałe trzy lata, zaowocowała upowszechnieniem się wzorców zachodnich. Przejawiały się one przede wszystkim w rozwoju infrastruktury miasta, czego efektem było m.in. powstanie linii kolejowej łączącej Kair z Aleksandrią i budowa Kanału Sueskiego.

Dzisiejszy Kair jest centrum świata arabskiego. Od XIX w. stopniowo stawał się coraz popularniejszym światowym centrum turystycznym – bliskość znanych na całym świecie zabytków i duża liczba muzeów (m.in. znane Muzeum Egipskie) sprawiają, że jest odwiedzany bardzo często.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Kairze

Warto wiedzieć

W okolicy Kairu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Kairu

Miasta w pobliżu Kairu

Kair - galeria zdjęć

Kair w pigułce

Kraj
Egipt
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
8035070
Powierzchnia
453 km2
Nr. kierunkowy
02
Współrzędne
N:30.05
E:31.233333

Kair - więcej informacji