Wakacje w czasie Ramadanu

Wakacje w czasie Ramadanu
Licencja: Copyright

Ramadan jest dziewiątym miesiącem kalendarza muzułmańskiego. Według przekazów, to właśnie wtedy archanioł Gabriel rozpoczął objawianie pierwszych wersetów Koranu. Na pamiątkę tego ważnego z punktu widzenia religii wydarzenia jest to miesiąc postu, modlitwy i powstrzymywania się wyznawców islamu od przyjemności cielesnych.

Wakacje w czasie Ramadanu

Wakacje w czasie Ramadanu

Ramadan – ile trwa

W czasie ramadanu post obowiązuje od wschodu do zachodu słońca przez cały miesiąc. Obowiązuje wszystkich wyznawców powyżej 10 roku życia. Wyłączone są z niego jedynie kobiety karmiące, będące w ciąży, osoby chore psychicznie oraz podróżni. W czasie postu muzułmanom nie wolno jeść, pić, palić tytoniu i uprawiać seksu od wschodu do zachodu słońca. Spożywa się w tym czasie dwa posiłki, jeden kończy się o brzasku, a drugi rozpoczyna tuż po zachodzie słońca i przemienia się często w trwającą długo w nocy biesiadę. Na koniec ramadanu następuje dwudniowe święto Id al-Fitr, podczas którego spotykają się całe rodziny, w tym przybywające z innych miejscowości by wspólnie ucztować i bawić się.

Koniec Ramadanu

Koniec Ramadanu

Czas ramadanu ustalany jest według kalendarza muzułmańskiego, stosowanego obecnie przede wszystkim do celów religijnych. Ponieważ wyznaczany jest on według księżyca i jego faz, nie pokrywa się z ogólno przyjętym kalendarzem (czyli dziewiąty miesiąc nie odpowiada naszemu wrześniowi). Co więcej w kolejnych latach okres wypada w innych dniach. W 2020 roku ramadan będzie trwał od 24 kwietnia do 23 maja. W następnych latach początek będzie przesuwał się średnio o 10-12 dni w stronę początku roku.

Ramadan w Egipcie i Turcji

Ramadan może, choć nie musi być pewnym utrudnieniem dla osób podróżujących w jego trakcie po krajach muzułmańskich. Osoby wybierające zamknięte kurorty hotelowe np. w Egipcie czy Turcji niemal nie odczują jego trwania ponieważ restauracje i bary hotelowe działają bez ograniczeń.

Ramadan w Tunezji

Podobnie sprawa wygląda w Tunezji, gdzie większość ruchu turystycznego skupia się w dużych kurortach hotelowych nad morzem. Są one właściwie osobnymi ośrodkami, w których nie ma problemów z dostępem do jedzenia i picia przez cały dzień. Jedynym efektem ramadanu może być tu tylko mniej efektywna obsługa.

Ramadan w Dubaju

Ramadan może być za to odczuwalny dla turystów, którzy podróżują samodzielnie i dużo przemieszczają się po krajach muzułmańskich, szczególnie nad Zatoką Perską. Najbardziej zaostrzone przepisy dotyczące ramadanu obowiązują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w tym w Dubaju i w Arabii Saudyjskiej. Tutaj nawet osoby niebędące muzułmanami nie mogą się publicznie posilać w czasie dnia, a wiele restauracji jest zamkniętych aż do wieczora.

Czy jechać na wakacje w ramadanie

Podróżowanie w okresie ramadanu wymaga od turystów wrażliwości na lokalną kulturę i religię oraz jej poszanowania. W tym czasie, nawet gdy nie jest to zakazane warto rozważyć jedzenie i picie w ciągu dnia we własnym gronie, a nie np. na zatłoczonej ulicy. Może się też zdarzyć, że niektóre restauracje będą czynne dopiero wieczorem, w innych zaś rolety będą opuszczone, tak żeby osoby na ulicy nie widziały posilających się w ciągu dnia ludzi. Ponieważ w czasie ramadanu muzułmanie nie mogą jeść ani pić przez cały dzień, a następnie uczestniczą w długich biesiadach bywają czasem senni, osłabieni, a obsługa, także w hotelach jest wolniejsza niż zwykle. W godzinach rannych zdarzają się zmiany w rozkładach komunikacji publicznej. Część urzędów jest zamkniętych, inne pracują w ograniczonych godzinach. Podobnie jest ze sklepami.

Oferty wakacji w ramadanie

Z drugiej strony w okresie ramadanu muzułmanie nie przemieszczają się, przez co w hotelach nie ma pełnego obłożenia. Zwykle jest to czas, kiedy łatwiej jest trafić na dobre oferty cenowe na wypoczynek w tym rejonie świata. Z kolei na koniec ramadanu w czasie święta Id al-Fitr następuje masowe przemieszczanie się ludności, głównie w kierunku dużych miast. Przez dwa dni całe rodziny spędzają czas na biesiadach, a często ich miejscem są hotele w popularnych kurortach. Można wtedy zapomnieć o wolnych miejscach czy promocjach. Panuje większy tłok i należy się liczyć z trwającymi długo w nocy głośnymi imprezami. Bardzo obciążony jest także transport publiczny i często ciężko jest znaleźć miejsce w autobusie czy pociągu.

Oferty na wakacje w czasie ramadanu

Oferty na wakacje w czasie ramadanu

O autorze
blank Anna Śliwa
Pochodzi z gór ale tak naprawdę zaczęła się nimi interesować gdy przeprowadziła się do Lublina. Dziś nie wyobraża sobie wakacji bez wędrówek z plecakiem. Poza tym jeździ dużo po Polsce i Europie (a ostatnio wypuszcza się nawet poza jej granice) zarówno zawodowo jako pilot i przewodnik górski jak i hobbystycznie. Interesują ja pogranicza kultur i ich wzajemne przenikanie. Zimowe wieczory spędza z dobrym kryminałem w ręce albo brzdąkając na ukochanej gitarze.

Zobacz też

Z Moskwy do Kazania już w marcu

Pociąg relacji Moskwa-Kazań (stolica republiki Tatarstanu) cieszył się ogromną popularnością za czasów dawnego Związku...
Z Moskwy do Kazania już w marcu