14 lipca 2023

Dlaczego warto chronić skórę przed słońcem?

Materiał partnera
Dlaczego warto chronić skórę przed słońcem?

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak niekorzystny wpływ na naszą skórę ma promieniowanie UV. Nie tylko intensywne opalanie się czy długotrwałe przebywanie na słońcu latem, może wywołać oparzenia słoneczne, na które często nie pomaga nawet maść na oparzenia, ale również zimą czy jesienią jesteśmy narażeni na destrukcyjny wpływ słońca. Promieniowanie słoneczne może powodować nie tylko oparzenia i starzenie skóry, ale również zwiększa ryzyko chorób nowotworowych. Dlaczego warto chronić skórę przed słońcem? Podpowiadamy.

Jak na skórę działa promieniowanie UVA?

Promieniowanie UVA wnika w głąb skóry. Nawet 50% docierającego do nas promieniowania UVA dociera do skóry właściwej. Warto mieć świadomość, że ten rodzaj promieni utrzymuje się na stałym poziomie przez cały rok, niezależnie od tego czy świeci słońce, czy też aura jest pochmurna. Co więcej, przenika ono przez chmury, ubrania, a także szyby. Jest odpowiedzialne przede wszystkim za starzenie się skóry, ponieważ powoduje nadmierną produkcję wolnych rodników, które z kolei atakują DNA, a także struktury komórkowe.

Ten typ promieniowania ma również działanie rakotwórcze, chociaż nie tak silne jak promieniowanie UVB. Nie powoduje jednak ono oparzeń. Dlatego jesienią i zimą raczej nie sięgamy po maść na oparzenia, która miałaby łagodzić negatywny wpływ działania słońca na naszą skórę. Mimo to warto każdego dnia chronić swoją skórę przed słońcem i nawet zimą stosować kremy z wysokim filtrem, zwłaszcza na twarz i szyję, a więc odsłonięte części ciała.

Jak promieniowanie UVB wpływa na skórę?

85% promieniowania UVB jest zatrzymywane przez naskórek, a jedynie 15% wnika głębiej, a więc dociera do skóry właściwej. To właśnie ono odpowiada za opaleniznę, a także konieczność sięgnięcia po maść na oparzenia. Ilość promieniowania UVB zależy od pory roku, a także pory dnia. Najmocniej oddziałuje ono latem, zwłaszcza w południe między godziną 10:00 a 16:00. Dlatego należy szczególnie chronić się przed nim w okresie od maja do sierpnia. Warto mieć świadomość, że to właśnie promieniowanie UVB w większości przypadków jest odpowiedzialne za nowotwory skóry. Dlatego wybierając się na plażę, powinniśmy zawsze pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem, a także jego reaplikacji co kilka godzin czy po wyjściu z basenu.

Kiedy przez słońce musimy sięgać po krem na oparzenia?

Promieniowanie UVB może powodować poparzenia słoneczne. Dlatego jeżeli zbyt długo przebywamy na zewnątrz, wtedy kiedy mocno ono operuje i nie mamy odpowiedniej ochrony, musimy liczyć się z poparzeniami i koniecznością sięgnięcia po maść na oparzenia. Słońce wpływa również na powstawanie przebarwień na naszej skórze. Uszkadza ono także włókna kolagenu i elastyny, przez co skóra szybciej się starzeje, traci swój blask, a zmarszczki powiększają się i stają się coraz bardziej widoczne. Słońce może także uszkadzać drobne naczynia krwionośne skóry i powodować szybsze rogowacenie naskórka.

O autorze
redakcja

Zobacz też