Przewodnik po zakupie roweru górskiego

Przewodnik po zakupie roweru górskiego

Jazda na rowerze zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Oprócz jazdy rekreacyjnej, coraz więcej osób decyduje się na jazdę wyczynową uprawianą m.in. w lasach, górach czy parkach. Do uprawiania bardziej zaawansowanej jazdy, warto zaopatrzyć się nie tylko w dobry nastrój oraz motywację, ale też wysokiej jakości rower górski.

 

Rodzaje najpopularniejszych rowerów górskich

Na rynku dostępnych jest wiele modeli rowerów górskich, dlatego przed zakupem odpowiedniego warto poznać, czym charakteryzują się poszczególne z nich. Do najtańszych modeli rowerów górskich oraz tych najprostszych w obsłudze oraz użytkowaniu zaliczyć należy rowery górskie rekreacyjne. Modele te zapewniają stabilne prowadzenie, łatwość sterowania oraz zrelaksowaną, nieobciążającą pozycję ciała. Rowery MTB rekreacyjne najczęściej odznaczają się kołami o wielkości 29’’ oraz dość szerokimi oponami. Sprawdzają się doskonale podczas jazdy na płaskim, mało wymagającym terenie oraz podczas pokonywania bardziej stromych podjazdów.

Drugim typem rowerów górskich są te przeznaczone do cross country oraz do pokonywania maratonów. Są one bardzo uniwersalnym typem modeli rowerów górskich i od pozostałych modeli odróżnia je mocno pochylona sylwetka. Jazda takim rowerem będzie komfortowa zarówno podczas pokonywania ostrych podjazdów, bezpiecznych zjazdów oraz efektownej jazdy po płaskim terenie. Osoby poszukujące rowerów przeznaczonych do pokonywania wymagających górskich, leśnych tras z dużą ilością podjazdów oraz niejednolitym podłożem (charakteryzującym się m.in. występowaniem uskoków, korzeni czy kamieni) będą z całą pewnością zadowoli rower enduro. Ich waga jest większa niż w przypadku pozostałych modeli, jednak to właśnie ona zapewnia stabilność podczas pokonywania ciężkich i wymagających tras. Ci, którzy poszukują rowerów uniwersalnych powinni zwrócić uwagę na jedną z nowszych kategorii rowerów górskich czyli rowery ścieżkowe. Dają one szansę na sprawne pokonywanie ciężkich podjazdów jak i komfortową jazdę po płaskich powierzchniach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rower górski?

Decydując się na zakup dobrej jakości roweru górskiego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które wpływają na jego użytkowanie oraz późniejszy komfort jazdy. Do najważniejszych elementów zaliczyć należy:

  • odpowiednio dobraną ramę. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z rowerami górskimi będą zadowolone z ram aluminiowych, które są tanie oraz lekkie. W tym przypadku ważny jest także rozmiar ramy, który powinien być dopasowany do wzrostu oraz wymiarów użytkownika,
  • rozmiar kół, który ma istotne znaczenie w przypadku komfortu jazdy. Do pokonywania dłuższych dystansów idealne będą koła w rozmiarze 29 cali, lepszą amortyzację oraz sprawniejsze pokonywanie zjazdów i podjazdów zapewnią rowery posiadające koła w rozmiarze 27,5 cala,
  • hamulce oraz tarcze hamulcowe. Podczas intensywnej jazdy są one stale eksploatowane, dlatego dobrze sprawdzą się hamulce tarczowe hydrauliczne.

Jakie parametry są istotne przy wyborze roweru górskiego?

Wybierając dobry i niezawodny rower, warto zwracać uwagę także na inne, mniej oczywiste parametry i elementy w jakie powinien być wyposażony rower górski. W tym przypadku istotne znaczenie ma wybór roweru wyposażonego w odpowiednie pedały oraz amortyzatory.

Komfort oraz bezpieczeństwo jazdy zapewnią pedały platformowe, dzięki którym stopy nie będą zsuwały się podczas intensywnej jazdy. Wybór amortyzacji będzie z kolei uzależniony od stylu jazdy oraz rodzaju nawierzchni po jakiej rower będzie się poruszał. Do jazdy rekreacyjnej spokojnie wystarczy amortyzator sprężynowy, jednak w przypadku jazdy bardziej zaawansowanej warto zainwestować w amortyzator powietrzny z możliwością regulacji. Na bezpieczeństwo wpłynie także dobrze dobrany kask rowerowy oraz oświetlenie połączone z odpowiednio umieszczonymi odblaskami.

O autorze
redakcja

Zobacz też