5 kwietnia 2013

Nowe wycieczkowe statki wypłyną na Odrę w wakacje

Nowe wycieczkowe statki wypłyną na Odrę w wakacje
Autor: Familie Streefkerk, Licencja: CC-BY-SA

Zefir i Laguna już za kilka miesięcy opanują odrzańskie wody. Właśnie tak będą nazywały się dwa statki wycieczkowe, które aktualnie budowane są w stoczni w Kędzierzynie Koźlu. Ewa Batko, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, poinformowała, że pierwszy z nich ma zostań dostarczony do końca czerwca, drugi nieco później – w lipcu. Statki będą kursowały po środkowym odcinku Odry, głównie na terenie woj. lubuskiego. Koszt budowy obu jednostek to ok. 7,7 mln zł.

Statki budowane są w ramach ostatniego etapu realizacji projektu pt. „Odra dla turystów 2014 – rozwój turystyki wodnej na transgranicznym obszarze Doliny Środkowej Odry”, który został dofinansowany z ramienia Programu Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013. Całkowita wartość inwestycji to ok. 7,2 mln euro, a wysokość dofinansowania z funduszy unijnych to 85%.

Zefir i Laguna mają po 25 metrów długości i będą w stanie przewieźć 92 pasażerów na miejscach siedzących zlokalizowanych na dolnym (zadaszonym) i górnym (otwartym) pokładzie. Z uwagi na fakt, że latem Odra z reguły utrzymuje się w zakresie niskich stanów, mają niewielkie zanurzenie – tylko 70 cm. Statki będą mogły pływać z prędkością do 18 km/h. Ich operatorem będzie Stowarzyszenie Odra dla Turystów 2014, utworzone przez realizujące projekt samorządy.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też