11 stycznia 2013

Zimowe ekspedycje w Himalajach i Karakorum – Zima 2012 / 2013

Zimowe ekspedycje w Himalajach i Karakorum – Zima 2012 / 2013
Autor: Guilhem Vellut,

Zdobywanie ośmiotysięcznych szczytów w Himalajach i Karakorum, to dziedzina zdecydowanie zdominowana przez Polaków. Wystarczy tylko przypomnieć, że na 14 szczytów ośmiotysięcznych (tzw. Korona Himalajów i Karakorum), z których 11 zostało zdobytych zimą, aż na 9 jako pierwsi stanęli Polacy (na Sziszapangmie razem z Włochem Simone Moro). Mimo, że większość tych wejść było zrobionych przed 1990 rokiem, to w ostatnim czasie Polski Himalaizm Zimowy na nowo odżywa. Mocno przyczynił się do tego program Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015, zainicjowany przez wybitnego Himalaistę Artura Hajzera, którego celem jest zdobycie niezdobytych dotąd zimą ośmiotysięczników. W momencie tworzenia projektu niezdobytych było 5 ośmiotysięczników:

– K2 (8611 m),
– Nanga Parbat (8126 m),
– Gasherbrum I (8080 m),
– Gasherbrum II ( 8034 m),
– Broad Peak (8051 m).

Dwa z nich zostały już zdobyte – Gasherbrum II przez Simone Moro, Denisa Urubko i Cory Richards. Drugi, Gasherbrum I został zdobyty przez Polaków właśnie z programu Polski Himalaizm Zimowy w sezonie 2011/2012. Na szczycie stanęli Adam Bielecki i Janusza Gołąb. 

W sezonie 2012 / 2013 najwyższe góry świata również będą atakowane zimą.

Ze znanych nam przedsięwzięć w tym sezonie atakowane będą:

Broad Peak – niezdobyty dotąd zimą

Szczyt atakować będzie polski zespół z programu Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015 w składzie: Krzysztof Wielicki, Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski, Artur Małek. Kierownikiem wyprawy jest Krzysztof Wielicki. 

Nanga Parbat – niezdobyty dotąd zimą 

Góra będzie w tym sezonie „oblegana” jak na zimowe warunki. O zapisanie się w historii zimowego podboju Himalajów i Karakorum walczyć będą:

– Polski zespół w składzie: Marek Klonowski, Tomasz Mackiewicz i Piotr Strzeżysz. Warto zaznaczyć, że chłopaki atakowali już tą górę zimą w poprzednim roku – niestety wtedy nieskutecznie. Liczymy, że doświadczenie zdobyte w poprzednim sezonie zaowocuję tym razem sukcesem. 
– Zespół Węgiersko-Amerykański w składzie: David Klein, Zoltan Robert i Ian Overton.
– Międzynarodowy zespół pod kierownictwem Daniela Nardi
– Samotnie, Francuz: Joel Wischniewski

K2 – trzeci, najwyższy niezdobyty dotąd zimą, przez wielu uważany za najtrudniejszy do zdobycia szczyt ośmiotysięczny nie będzie atakowany tej zimy.

Mount Everest

Dodatkowo nową drogą, bez tlenu w stylu alpejskim atakowany będzie Mount Everest w mocnym składzie Denis Urubko oraz Aleksiej Bołotow. W przypadku powodzenia wyprawy, wejście co prawda nie będzie pierwsze, ale byłoby zrobione w świetnym, sportowym stylu, którego dotąd nikt nie zrobił. Przypomnijmy, Mount Everest został jako pierwszy zdobyty zimą przez polskich Himalaistów, aktualnego kierownika wyprawy na Broad Peak, Krzysztofa Wielickiego oraz Leszka Cichego. Dokonali tego  w 1980 roku.  

Inne wyprawy zimowe w tym sezonie nie są nam znane – jeżeli ma ktoś jakieś dodatkowe informację – prosimy o komentarze.

źródła: explorersweb.com, alpinist.com 

O autorze
Tomasz Wieczorek

Zobacz też