Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie w pigułce

Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Oficjalna nazwa Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة)
Stolica
Abu Zabi
Waluta
dirham (AED)
Język
arabski
Liczba ludności
8 264 070
Powierzchnia
83 600m2
Religia
islam
Ustrój
federacja emiratów
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Hotele w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj położony na Bliskim Wschodzie, na Półwyspie Arabskim. Leży nad Zatoką Perską i Omańską. Państwo sąsiaduje z Arabią Saudyjską, Omanem i Katarem. W jego skład wchodzi siedem emiratów, wśród których są: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Stolicą jest Abu Zabi.

Historia osadnictwa na terenie dzisiejszego kraju zaczyna się ok. 100 tys. lat temu. W III tysiącleciu p.n.e. sięgały tu wpływy takich cywilizacji jak Sumer, Akad, Babilonia, Asyria. Od VI wieku p.n.e. ziemie były pod wpływem Persów, Hellenów, Seleucydów i Partów. W 250 roku n.e. teren podbiła sasanidzka Persja. W VII wieku zajęli go muzułmanie. Od tego momentu obszar ten znany był jako Al-Jamama. W XVII wieku nastąpił podział emiratów pomiędzy Turkami Osmańskimi i Portugalczykami. XVIII wiek był związany z nawiązaniem przez Arabów kontaktów z Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską. W wyniku czego Brytyjczycy zawarli układy protekcyjne z każdym z emiratów. Ich konsekwencją było ustanowienie Rady Traktatowej. W 1971 roku Bahrajn i Katar zrezygnowały z uczestnictwa w federacji. 18 lipca tego samego roku utworzono Federację Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tylko 20% z wszystkich mieszkańców stanowią obywatele ZEA. 80% to ludność pochodząca z takich krajów jak: Liban, Syria, Jordania, Egipt, Palestyna, Iran oraz Indie, Pakistan, Filipin, Sri Lanka i Bangladesz.

Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najbogatszych krajów na świecie. Luksus i nowoczesność to dwa określenia najlepiej oddające klimat tego miejsca. Najbardziej znanym miastem jest Dubaj, w którym znajduje się majestatyczny hotel Burj al-Arab – jeden z symboli tej metropolii.

Kultura ZEA związana jest z islamem. Do tradycyjnych form sztuki zalicza się tu przede wszystkim muzykę i taniec – liwę i yowla. Nie jest to państwo, które zadowoli miłośników zabytków. Za to odnajdą się tu plażowicze; osoby, które uwielbiają sporty wodne oraz fani zakupów. Poza tym emiraty to nie tylko wielkie i nowoczesne metropolie, ale i kontrastujące z nimi przestrzenie, na których znajdują się pustynie oraz góry, czyli coś dla miłośników przyrody.

Zgłoś błąd

Regiony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Atrakcje turystyczne i zabytki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Warto wiedzieć

Zjednoczone Emiraty Arabskie - galeria zdjęć

Zjednoczone Emiraty Arabskie w pigułce

Zjednoczone Emiraty Arabskie
Oficjalna nazwa Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة)
Stolica
Abu Zabi
Waluta
dirham (AED)
Język
arabski
Liczba ludności
8264070
Powierzchnia
836002
Religia
islam
Ustrój
federacja emiratów

Zjednoczone Emiraty Arabskie - więcej informacji