Abu Zabi

Abu Zabi w pigułce

Kraj
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Liczba ludności
896751
Powierzchnia
67,34 km2
Nr. kierunkowy
02
Współrzędne
N:24.45
E:54.383333

Co warto zobaczyć w Abu Zabi?

Zamiennie nazywane również Abu Dabi lub Abu Dhabi, jest drugim największym miastem i jednocześnie stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, licząc sobie ponad 900 tysięcy mieszkańców. Główna część metropolii znajduje się na wyspie o tej samej nazwie – miasto rozwija się jednak tak dynamicznie, że jego terytorium rozszerza się również na pobliskie, mniejsze wyspy Zatoki Perskiej oraz część stałego lądu.

Jeżeli chodzi o sprawy stricte gospodarcze, to Abu Zabi jest najważniejszym punktem finansowym, przemysłowym oraz kulturalnym całego kraju, posiadając jednocześnie jedne z największych portów rybackich i morskich. Miasto z pewnością nie powstałoby lub nie rozwinęłoby się do takich rozmiarów, gdyby nie prowadzone tutaj wydobycie ropy naftowej, gazu ziemnego i podobnych surowców.

Abu Zabi, rządzone przez szejka Chalifa ibn Zaid an-Nahajana to jedno z najbogatszych miejsc na ziemi – przepych widać tutaj w każdym miejscu, a widoki zapierają dech w piersiach. Ta część Zjednoczonych Emiratów Arabskich posiada jednak mocno niekorzystny klimat. Temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza są w stolicy czymś normalnym, a obfitość opadów nie przekracza 100 mm na rok!

Chociaż samo Abu Zabi jest miastem niezwykle młodym, którego rozwój rozpoczął się dopiero w latach trzydziestych ubiegłego wieku po odkryciu złóż ropy, to ślady po pierwszych rozwiniętych cywilizacjach zamieszkujących tereny dzisiejszej metropolii pochodzą sprzed ponad 5 tysięcy lat!

Zgłoś błąd

Dzielnice Abu Zabi

Atrakcje turystyczne i zabytki w Abu Zabi

W okolicy Abu Zabi

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Abu Zabi

Miasta w pobliżu Abu Zabi

Abu Zabi - galeria zdjęć

Abu Zabi w pigułce

Kraj
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
896751
Powierzchnia
67,34 km2
Nr. kierunkowy
02
Współrzędne
N:24.45
E:54.383333

Abu Zabi - więcej informacji