Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie nazywane jest często Morzem Śródziemnym Europy Północnej. Związane jest to z jego położeniem i niemal całkowitym otoczeniem przez ląd. Wymianę wód z Morzem Północnym, a w szerszej perspektywie z Oceanem Atlantyckim zapewniają Cieśniny Duńskie.

Ze względu na swoje położenie i zamknięcie, poziom wód Bałtyku jest wyższy niż Morza Północnego. Jednocześnie akwen ten należy do stosunkowo słabo zasolonych. Jest to także morze dość chłodne. Najwyższe temperatury osiągane latem oscylują w okolicach 20 stopni Celsjusza. Zimą zaś zdarza się, że część jego zatok zamarza. Znane są pochodzące z XVII wieku przekazy mówiące o tym, że z Polski do Szwecji można było dostać się suchą nogą na saniach.

Morze Bałtyckie od wieków stanowiło okno na świat dla leżących nad nim państw. Z tego też względu znalazło tu swoje miejsce kilka ważnych portów handlowych. Wiele z nich to dziś stolice krajów nadbałtyckich. Ryga, Tallin, Helsinki, Kopenhaga czy Sztokholm przyciągają turystów ciekawymi zabytkami. Największym portem jest tu jednak Sankt Petersburg, nazywany często Wenecją Północy i będący jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Rosji. Nie można też zapominać o szczycącym się bogatą historią i wspaniałymi zabytkami Gdańsku.

Linia brzegowa Bałtyku jest mocno urozmaicona. Znaleźć tu można wiele zatok, półwyspów i wysp. Do niezwykle ciekawych miejsc należą Mierzeje Wiślana i Kurońska. Ta druga, ze względu na swoje walory przyrodnicze wpisana została w 2000 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ważnymi centrami turystycznymi są także bałtyckie wyspy. Niemcy chętnie wypoczywają na Rugii, Szwedzi wybierają rozciągające się wzdłuż wybrzeża, często skaliste szkiery Archipelagu Sztokholmskiego, zaś Duńczycy i Polacy chętnie podróżują na Bornholm.

Morze Bałtyckie posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną. Między głównymi portami kursują promy, a wycieczki ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad, na Bornholm czy z Tallina do Helsinek należą do wyjątkowo popularnych. Wielu turystów wybiera je jako uzupełnienie swojego pobytu nad morzem.

Mówiąc o Bałtyku nie można zapomnieć o tutejszych plażach i kurortach. Choć wody morskie nie są tu tak gorące jak na południu Europy, to plaże przyciągają każdego roku rzesze spragnionych morskich i słonecznych kąpieli przybyszów. Estońskie Parnu, litewska Neringę, duńskie Aarhus, łotewska Jurmała, niemieckie plaże na Rugii czy rodzime Władysławowo, Sopot i Międzyzdroje zaludniają się w sezonie tysiącami turystów. Wielu z nich ma też nadzieję na znalezienie bursztynów, z których Bałtyk słynął w całej Europie już od starożytności.

Miejscowości nad Morzem Bałtyckim:
Sankt Petersburg
Tallin
Ryga
Helsinki
Sztokholm
Gdańsk
Sopot
Kłajpeda
Neringa
Parnu
Aarhus
Władysławowo
Międzyzdroje
Świnoujście
Kaliningrad
Kołobrzeg
Malmo
Kopenhaga
Turku
Jurmała
Połąga
Liepaja (Lipawa)
Ystad
Kilonia
Lubeka
Rostock
Sassnitz

Atrakcje nad Morzem Bałtyckim:
Mierzeja Kurońska
Mierzeja Wiślana
Półwysep Helski
Wyspa Rugia
Bornholm
Zamek Kronborg
Wyspa Zelandia
Zamek i park Liselund
Most Oresund
Rezerwat Wallnau na Wyspie Fehmarn
Zatoka Wismarska
Woliński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Wyspa Wolin
Wyspa Uznam
Delta Niemna

Zatoka Wismarska

Zobacz też

Morze Żółte

Przez Chińczyków zwane Huanghai, a przez mieszkańców Korei Hwang Hae, Morze Żółte jest jedną...
Morze Żółte

Jezioro Sewan

Jezioro Sewan jest jedną z największych atrakcji całej Armenii. Jest to największe jezioro wysokogórskie...
Jezioro Sewan

Morze Flores

Indonezja to kraj, który składa się w całości z wysp. Jest ich aż 17...
Morze Flores

Jezioro Boeung Kak

Jezioro to jako miejsce do pływania nie należy do zbyt atrakcyjnych – bywa zanieczyszczone...
Jezioro Boeung Kak

Jezioro Ontario

Leżące na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady Wielkie Jeziora to rejon bardzo zróżnicowany zarówno...
Jezioro Ontario

Morze Seram

Jednym z mniejszych mórz wchodzących w skład Oceanu Spokojnego jest Morze Seram. Znajduje się...
Morze Seram