Woliński Park Narodowy

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Wolińskiego Parku Narodowego Hotele w Wolińskim Parku Narodowym

Co warto zobaczyć w Wolińskim Parku Narodowym?

Wyspa Wolin to jedna z niewielu wysp przybrzeżnych, należących do Polski. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Właśnie tu, w jej środkowej części rozpościera się Woliński Park Narodowy, obszar o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim unikatowy odcinek polskiego wybrzeża klifowego oraz malownicza delta Świny, na terenie której pod szczególną ochroną znajduje się wiele gatunków ptaków.

Woliński Park Narodowy został utworzony w 1960 roku i zajmuje obszar 10 937 ha. Jeszcze do 1996 roku teren parku był znacznie mniejszy, ale podjęto starania o włączenie w jego obszar wód przybrzeżnych wraz z archipelagiem wysp w delcie Świny. Dzisiaj Woliński Park Narodowy jest jednym z najważniejszych parków morskich, który każdego roku odwiedzany jest przez setki turystów.

Unikatowe walory wyspy Wolin
Wyspa Wolin została ukształtowana w głównej mierze przez ostatni lodowiec, chociaż jej charakter nieustannie się zmienia. Znajduje się ona przede wszystkim pod wpływem wód Bałtyku, a także wiatru, a czynniki te sprzyjają tworzeniu się tutaj wydmowych mierzei oraz klifów. Największe klify osiągają tu wysokość nawet do dziewięćdziesięciu metrów. Na atrakcyjność krajobrazu wpływają także rozciągające się szerokim pasem wzgórza morenowe, a także delta Świny wraz z kilkoma wyspami o bagiennym charakterze.

Dominującymi typami ekosystemów na terenie Wolińskiego Parku Narodowego są wody oraz lasy. Pierwszy z ekosystemów stanowiony jest w głównej mierze przez pas wód Morza Bałtyckiego oraz przez wspomnianą już deltę Świny, natomiast drugi tworzony jest przez lasy bukowe oraz dębowe. Można tu odnaleźć także sosny oraz świerki.

Fauna oraz flora parku
W tak zróżnicowanych ekosystemach można natknąć się na różnorodne gatunki roślin oraz zwierząt. Wśród roślin na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim gatunki rzadkie oraz te, które znajdują się pod szczególną ochroną. Jest to między innymi rukwiel nadmorska oraz solanka kolczysta. Cennymi gatunkami są także takie rośliny, takie jak: mikołajek nadmorski, wiciokrzew pomorski oraz zimoziół północny.

Świat zwierząt na terenie wyspy tworzony jest w zdecydowanej większości przez ptaki, co oczywiście nie znaczy, że nie można się tu zetknąć z płazami czy z ssakami (najważniejsze z nich to foki szare oraz morświny). Spośród ptaków na szczególne zainteresowanie zasługują między innymi ptaki wodno – błotne. Najbardziej znaczącą ostoją ptactwa na terenie Wolińskiego Parku Narodowego jest delta Świny.

Praktyczne informacje dla turystów
Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego można uprawiać zarówno turystykę pieszą, jak i turystykę rowerową oraz wodną. Kompleks jezior, rozlewisko Delty oraz wody morza dają dobre warunki do uprawiania kajakarstwa oraz żeglarstwa. Przystanie ze sprzętem do uprawiania sportów wodnych można odnaleźć w kilku miejscach, między innymi przy jeziorze Wicko, przy Zalewie Szczecińskim oraz w okolicy wsi Łunowo.

Akweny wodne stanowią również prawdziwy raj dla wędkarzy, aczkolwiek należy wiedzieć, iż jeziora śródlądowe, znajdujące się na obszarze Wolińskiego Parku Narodowego, są objęte ochroną, więc nie można tam uprawiać wędkarstwa. Wędkarze mają natomiast do dyspozycji wody morskie wewnętrzne (między innymi Zalew Szczeciński oraz wody Zatoki Pomorskiej).

Ponadto na terenie wyspy Wolin można odnaleźć wiele różnych atrakcji turystycznych, spośród których do najciekawszych należą:
– Zagroda Pokazowa Żubrów – której początki sięgają lat siedemdziesiątych XX wieku – wówczas sprowadzono tu kilka gatunków żubrów, między innymi z Puszczy Białowieskiej,
– Jezioro Turkusowe – jezioro powstałe w skutek napełnienia się wodą dawnego wyrobiska kredowego. Nazwa jeziora pochodzi od niezwykle ciekawej barwy, zielono – niebieskiej, wywoływanej przez zjawisko rozszczepiania się światła i odbijania refleksów od białego dna zbiornika,
– Bunkier V3 w Zalesiu – ekspozycja tajnej broni niemieckiej, która gromadzona tu była w czasie II wojny światowej,
– Dąb Wolinian – najstarszy dąb na wyspie Wolin, szacuje się, iż pochodzi on z około 1750 roku.

Zgłoś błąd

Mapa Wolińskiego Parku Narodowego

Atrakcje turystyczne i zabytki w Wolińskim Parku Narodowym

Gosań (wzgórze)

Wzgórze Gosań to jedno z najwyższych wzniesień polskiego wybrzeża,...
Gosań (wzgórze)

Miasta w pobliżu Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna