Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Szwecji?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?
Położone w Europie Północnej państwo, zaliczane do Skandynawii. Graniczy z Finlandią, Norwegią i Danią. Szwecja jest największym państwem na Półwyspie Skandynawskim i jednocześnie jednym z większych w Europie. Wyżynny kraj słynie z chłodnego klimatu, ale też z kultury wikingów – skandynawskich wojowników. Szwecja zajmuje powierzchnię niemal 450 tys km². Największe jezioro w Szwecji, Wener, jest trzecim największym jeziorem w Europie. Stolicą jest Sztokholm, który zamieszkuje około 825 tysięcy osób.
Historia osadnictwa na terenie obecnej Szwecji sięga nawet 13 000 lat wstecz. Wtedy to cofał się lądolód, a w ślad za nim do Szwecji przybywały grupy myśliwych i zbieraczy. Aż do średniowiecza kraj był podzielony – poszczególne obszary podlegały jednemu władcy, jednak rządziły się różnymi prawami. „Złote czasy” Szwecji przypadły na wiek XVII, kiedy to kraj miał największy zasięg terytorialny i uznawany był za mocarstwo. Od początku XIX wieku, a dokładniej roku 1814, Szwecja zachowuje neutralność w konfliktach i nie prowadziła żadnej wojny. Głową państwa jest król, który dziś ma bardzo ograniczone uprawnienia, utracone m. in. na rzecz parlamentu. Współczesne kompetencje szwedzkiego monarchy to reprezentowanie kraju wobec głów innych państw, uroczyste otwieranie sesji Riksdagu (parlamentu), wręczanie Nagrody Nobla i zwierzchnictwo w państwowym Kościele luterańskim. Obecny król Szwecji to Karol XVI Gustaw.
Szwecja ma wiele do zaoferowania turystom. Ten rozległy kraj to nie tylko Sztokholm i inne metropolie jak Malmö czy Göteborg, ale także regiony wiejskie, malownicza Laponia i daleka północ. Idealnie odnajdą się tu wszyscy amatorzy wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak nie brakuje również zabytków kultury, muzeów, śladów historii. Ze względu na klimat Szwecja bez wątpienia może rywalizować z alpejskimi kurortami i przyciąga miłośników sportów zimowych. Północ kraju to wiecznie pokryte śniegiem pasma górskie, zorze polarne i hodujący renifery Saamowie (Lapończycy). Na uwagę zasługuje też Gotlandia, słoneczna wyspa pełna skał, klifów, lasów i piaszczystych plaż.