Szwecja

Szwecja w pigułce

Flaga Szwecji
Oficjalna nazwa Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige)
Stolica
Sztokholm
Waluta
1 korona szwedzka = 100 öre (SEK)
Język
szwedzki
Liczba ludności
9 415 295
Powierzchnia
449 964m2
Religia
luteranizm
Ustrój
monarchia parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Szwecji Hotele w Szwecji

Komunikacja & środki lokomocji w Szwecji

Do Szwecji najłatwiej dotrzeć własnym samochodem lub samolotem. Wybierając podróż samochodem musimy dostać się do Gdyni lub Świnoujścia, a stamtąd przeprawić się promem do Szwecji. Polscy przewoźnicy autokarowi oferują transport do wielu szwedzkich miast.

Samoloty
Podróżowanie samolotami jest w Szwecji na porządku dziennym. Pozwalają na przemieszczanie się między wszystkimi większymi miastami.

Pociągi
Szwedzkie Koleje Państwowe obsługują bardzo sprawną sieć połączeń na terenie całego kraju. Pociągi kursują często i są szybkim środkiem transportu, polecanym na długich trasach.

Metro
Sztokholm może poszczycić się rozwiniętą siecią metra. Pociągi pozwalają na szybkie poruszanie się po mieście, a także zapewniają połączenie z przedmieściami.

Autobusy
Podróżowanie autobusami niewątpliwie jest tańsze od podróży koleją, jednak trwa dłużej. Poza połączeniami między miastami, większe ośrodki mają doskonale rozwinięty system komunikacyjny. W Sztokholmie warto zaopatrzyć się w karnet na kilka przejazdów. Istnieją także karty pozwalające na korzystanie z transportu publicznego w ciągu 24 lub 72 godzin.

Statki i promy
Ze Sztokholmu promem można dostać się do Finlandii, Danii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Polski, oraz na Wyspy Alandzkie (Mariehamn). Wewnątrz kraju główna linia promowa jest połączeniem z wyspą Gotlandią. Sztokholm jest miastem położonym na wyspach, między którymi kursują małe łodzie.

Taksówki
Taksówki w Szwecji funkcjonują bez zarzutu, jednak są drogim środkiem transportu.

Rowery
Szwedzkie miasta mają dobrze rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych, a także umożliwiają wypożyczanie jednośladów.

Samochód
Stan szwedzkich dróg jest doskonały, jednak przepisy drogowe w tym kraju bardzo surowe i przewidują wysokie mandaty. Przykładowo za przejechanie na czerwonym świetle grozi mandat w wysokości 3000 koron. Polskie prawo jazdy oraz OC są oczywiście ważne w Szwecji. Na ogół nie ma problemu z zakupem paliwa bezołowiowego czy diesla, jednak bardzo trudno dostępny jest gaz LPG. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa, jazda na światłach przez całą dobę, a dozwolona ilość alkoholu we krwi to 0,2 promila. Podróżując po Szwecji samochodem szczególną uwagę należy zwrócić na… łosie.

Zgłoś błąd

Szwecja w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige)
Stolica
Sztokholm
Waluta
1 korona szwedzka = 100 öre (SEK)
Język
szwedzki
Liczba ludności
9415295
Powierzchnia
4499642
Religia
luteranizm
Ustrój
monarchia parlamentarna

Szwecja - więcej informacji