Władysławowo

Władysławowo w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo pomorskie
Liczba ludności
15328
Powierzchnia
39,22 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 58
Współrzędne
N:54.790740
E:18.403000
Herb
Herb Władysławowa

Co warto zobaczyć w Władysławowie?

Władysławowo jest jednym z największym miast w powiecie Puckim. Dawniej było znaną osadą rybacką, która wraz z upływem czasu przekształciła się w poważaną miejscowość letniskową. Dzisiaj Władysławowo jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów ośrodków wypoczynkowych nad polskim Bałtykiem.

Dawna nazwa Władysławowa to „Wielka Wieś”. Nazwa ta funkcjonowała już w XIV wieku, kiedy istniała tu niewielka wioska rybacka. To właśnie tu przez wiele lat żyli rybacy, którym udało się wytworzyć własne zwyczaje, tradycje oraz przywiązanie do brzegów surowego Morza Bałtyckiego.

Późniejsza nazwa Władysławowo została zaczerpnięta od imienia jednego z polskich władców – Władysława IV. Król ten został po dziś zapamiętany z tego, iż w obliczu zagrożenia szwedzkiego, nakazał rozpoczęcie budowy fortu wojennego.

Rozwój Władysławowa przypada przede wszystkim na lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Właśnie wtedy ożywiła się tutejsza turystyka oraz kultura. Obecnie na terenie Władysławowa możemy odnaleźć bogatą ofertę turystyczną, w skład której wchodzą zarówno pensjonaty, jak i kwatery prywatne oraz kempingi i pola namiotowe.

Władysławowo z roku na rok zdaje się przyciągać coraz większą liczbę letników. Zdecydowana liczba kuracjuszy przybywa tu ze względu na bliskość Bałtyku, czyste plaże oraz liczne atrakcje turystyczne, które można odnaleźć nie tylko na terenie Władysławowa, ale całego powiatu puckiego. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się miejsca i obiekty związane z generałem Józefem Hallerem, który do Władysławowa przybył w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Władysławowie

W okolicy Władysławowa

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Władysławowa

Miasta w pobliżu Władysławowa

Władysławowo - galeria zdjęć

Władysławowo w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
15328
Powierzchnia
39,22 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 58
Współrzędne
N:54.790740
E:18.403000

Władysławowo - więcej informacji