Morze Fidżi

Morze Fidżi

Może Fidżi jest częścią Oceanu Spokojnego, znajduje się u wschodnich brzegów Australii. Na zachodzie przylega do Morza Koralowego i Morza Tasmana. Od północy Morze Fidżi ograniczone jest Wyspą Santa Cruz i Wyspą Samoa, natomiast od wschodu graniczy z wyspami Tonga, Kermadec i Wyspą Północną, która podlega pod terytorium Nowej Zelandii. Dodatkowo, na jego obrzeżach występuje wiele wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego. Powierzchnia Morza Fidżi wynosi 3177 milionów kilometrów kwadratowych. Jego średnią głębokość szacuje się na 2740 metrów, przy czym najgłębszy punkt Morza Fidżi osiąga 6948 metrów.
Morze Fidżi leży w strefie klimatów zwrotnikowych, klimat ten cechuje się średnią roczną temperaturą wynoszącą od 20 do 28 stopni Celsjusza. Średnia roczna suma opadów waha się w granicach od 1000 do 2000 milimetrów. Temperatura wód powierzchniowych jest w ciągu roku bardzo zróżnicowana. W miesiącach letnich wynosi ona od 18 do nawet 26 stopni Celsjusza, przy czym zimą waha się od 13 do około 20, bardzo rzadko w okresie zimowym można zanotować temperaturę wynoszącą nawet 25 stopni Celsjusza. Cyrkulacja wód ma charakter antycyklonalny, czyli ruch odśrodkowy znajduje się wokół centrum układu barycznego i jest on przeciwny do ruchu wskazówek zegara. Przez taki charakter cyrkulacji, wody w części północnej kierują się na południowy zachód. Pływy występujące na wodach Morza Fidżi to pływy półdobowe. Osiągają wysokość do jednego metra, a u wybrzeży Nowej Zelandii od 2 do 4 metrów.
Flora na brzegach zbliżonych do Morza Fidżi to przede wszystkim roślinność twardolistna, duży odsetek pokrycia terenu to pustynie lub półpustynie. Odsetek lasów jest bardzo mały. Fauna jest reprezentowana przez gatunki, które zazwyczaj występują jedynie w tym regionie należą do nich na przykład stekowce, które reprezentowane są przez kolczatkę czy dziobaka. Zaobserwować można torbacze, czyli inaczej mówiąc workowce, do najbardziej znanych można zaliczyć kangury, koale czy wombaty. Natomiast w wodach Morza Fidżi przede wszystkim warto wspomnieć o barramudach. Zbliżenie do brzegów koralowych sprawia, że w głębinach morza można zaobserwować koralowce i gatunki, które są charakterystyczne dla tego typu brzegów.

Atrakcje nad Morzem Fidżi:
Nurkowanie w wodach Morza Fidżi
Surfing
Skateboarding
Wodospad Sopoaga na wyspie Samoa
Wodospad Afu Aau na wyspie Samoa
Plaża Lalomanu
Muzeum Roberta Louis Stevensona
Świątynia Bahaitów
Ananoa Beach
Rejs po Morzu Fidżi
Talamahu Market
Keleti Beach
Kościół w Nuku’Alofa
Brama Ha’amonga
Żegluga po Morzu Fidżi
Tongan National Centre
Wyspa Tonga
Wyspa Samoa
Wsypa Santa Cruz
Wyspa Kermadec

Zobacz też

Rio Grande (Jamajka)

Jedna z największych rzek na Jamajce znajdująca się regionie Portland. Wypływa z Gór Błękitnych....
Rio Grande (Jamajka)

Morze Celebes

Morze Celebes to półzamknięty akwen będący częścią Oceanu Spokojnego. Znajduje się on pomiędzy wyspami...
Morze Celebes

Rzeka Severn

Rzeka Severn jest najdłuższą w całej Wielkiej Brytanii, posiada długość 354 kilometrów. Przepływa przez...
Rzeka Severn

Jezioro Yojoa

Jest to największe jezioro Hondurasu położone w jego zachodniej części pomiędzy stolicą kraju Tegucigalpą...
Jezioro Yojoa

Morze Seram

Jednym z mniejszych mórz wchodzących w skład Oceanu Spokojnego jest Morze Seram. Znajduje się...
Morze Seram